Mehmet Orşahin

Köşe Yazarları

HATALAR VE YANLIŞLAR
Duyduklarım gerçekten garip. İlginç söylemler. Hamit Nişancı öz eleştiri yapmış, hatarından ders almış, olgunlamış. Herkes buna kitlenmiş vaziyette. Evet bunlar doğru, peki bu ilçeye yanlış yapanları ne zaman konuşacağız? Seçimden sonra mı?
Şu on senede meclis tutanaklarından, basın manşetlerine kadar ne olup bittiğini takip eden biriyim. Ve temel sorun, aslında nerdir dersiniz?
Bizim yaptığımız saptama ve teşislerdeki yanlışlardır. Ve odalandığımız konular. Kavramları doğru tanımlamalıyız. Hata ayrı,yanlış ayrı şeydir. Hamit Nişancı 10 senelilk döneminde mutlaka hata yapmıştır. Ama bu ilçeye yanlış yapmamıştır.
Açılış günü bir söz söyledi Hamit Nişancı. “Ben kendi servetimi yedim, sözümü yemedim, personelim maaşlarını geciktirmedim” dedi. Evet cebinden verdiği zamanlar oldu. Başkanlığı kaybettiğinde İlçeye kazandırdığı yatırımlar bile davalar ile şahsından alınmaya çalışıldı.
Babasını kefil gösterip Seferihisar Belediyesi için kredi çekti. Seferihisar Belediyesinden ayrılırken o kadar ciddi bir borcun altına girmişti ki, kendini toparlaması üç seneyi buldu.
Birileri de Seferihisar Belediyesinden ayrılırken milyoner oldu. Bunu konuşan yok. Siz bu ilçeye yanlış kimlerin yaptığını bir anlayın evvela. Yok efendim Hamit başkan düğünüme gelmedi, yok efendim şurada gördü selam vermedi. Bunları tartışmak insan aklına hakarettir. Zaten on sene küfrettiler aklımıza, bari siz durun.
Yanlış Yapan Kim?
Seferihisar belediyesine kira vermemek için, kağıt üstünde işlettiği otelinde 20 sene zarar ettiğini gösterip (Kamuya ait olan, halkın hakkı olan) kira bedelini ödemeyenlerdir bu ilçeye yanlış yapanlar…
Bir Belediye Başkanı, hukukçu bir belediye başkanı Otelim zarar ediyor deyip kira vermiyor ama kamu davası açılınca hata yapmışım kusura bakmayın deyip, zarar tazminini karşılıyor. Soran benim haberim yoktu, der eminim. Bu durum ortaya çıktığında dava düşsün diye bir milyon kamu zararını karşılayanlardır yanlış yapanlar…
Ve bu mevzuyu unutturmaya çalışanlardır kusurlu olanlar…
Bu ilçedeki insanların zaaflarını kullanan ve kendi menfaatleri için örgütleyen ve insanların vefa duygusunu sömürenlerdir yanlış yapanlar…
Sadece “Yanlış yapıyorsun Başkan” dedikleri için Mehmet Şenel, Mustafa Ulu, Osman Ürkmez, Erbay İndağ ve Hüseyin Ercan gibi değerli isimleri dışlayan ve bazılarını CHP den ihraç etmeye kalkanlar, onun yerine “Emrinizdeyim hünkarım” diyenleri baştaşcı edenlerdir yanlış yapanlar…
Seferihisarı amaç değil araç olarak gören, farkında değilsiniz ama bu ilçenin insanlarına değil, ucu dışında bazı vakıf, dernek ve lobilere bu memleketin parasını harcayanlardır yanlış yapanlar… (11 Eylülde neden Latin dansları izledik, Beyler’de neden Terra Medre gününü kutladık, Dünya vatandaşlığı hedefi nedir?, derin mevzulardır bir ara yazılır.)
Gazeteci sorduğunda “Eşek adasını niye sattınız Tunç bey?” diye, cevaben “Orası sit alanıdır. Bir kulube bile oradan daha değerlidir” diyerek simgelerimize, sembollerimize ve bizi biz yapan maneviyatımıza, değerlerimize saygısızlık yapanlardır asıl yanlış yapanlar…
Seferihisar’ı tanıyorum ayağına kendi tanıtımını yapan, Sığacıklılara, Sığacık’ın geleceğine güvenin evinizi satmayın deyip, ilk fıratta Seferihisar 14 sene sona malı gereken kendi otelini satıp milyoner olanlardır yanlış yapanlar.
Bunlar ortadayken Hamit Nişancı’nın mazisine odaklanmak ve sadece bunu konuşmak yanlıştır. Biraz vicdanınız da varsa günahtır.
Belediye sırtından zenginleşirken birileri, belediye bütçesi adeta talan edilirken konuşamadınız..
İhalelere gazeteciler giremezken, mazotlar toprağa akarken, Atatürk caddesine yapboz ile 10 milyon gömülürken konuşmadınız…
Makam odasına girmek için randevu alındığında, birileri hizmet döneminin 4 senesini ilçe dışında geçirip bu ilçe edilirken konuşmadınız.
Makam aracının penceresini siyah filmle kaplatıp sizden bir selamı esirgeyen, yüzünüzü görüp selam vermeye dahi tenezül etmeyen başkanı konuşmadınız.
Seferihisarlı çocukların geleceğiğne ipotek konulurken, onlara kendi kararlarını alabilme imkanı tanımadığına da hakları hukukları çiğnediğinden konuşmadınız.
500 milyonluk gayrimenkulumüz satılırken ve bunlar bize yol, hizmet, park, bahçe ve tesis olarak dönmediğinde konuşmadınız.
Aydın Güney gibi dürüst ve halk desteğini arkasına alan birisi, parti bölücüsü ve hainlikle suçlanırken, kendisinin temsil ettiği (değerler dürüstlük yardımseverlik ve ciddi bir halk desteği) ayaklar alınırken konuşamadınız.
Santranç oynar gibi, memleketin siyasetini yönetmek isteyenleri halkı umursamaması karşısında yine konuşmadınız.
Gözümüzün içine baka baka bir aile, (Soyer ailesi ) kendi menfaatleri doğrultusuna asıllık çinar koskoca CHP yi kendine doğru yontarken de konuşmuyorsunuz
Ve gerçekten şu anda birilerinin konuşmasına ve gerçeğin ne olduğunu anlatmasına en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemdeyiz.
Dolayısıyla bence geleceği elinden alınan,şahsi menfaatlere hiizmet için sermaye gücü yok edilen, sömürülen ve hakları çiğnenen bir ilçe de bunun baş sorumlusu Tunç Soyer’e karşı daha sert bir dil bekliyorum Hamit Nişancı’dan… Toplumun tepkisine de tercüman olmak siyasilerin görevidir.
Ve memkeleti bu hale getiren ya da bunu bilmesine rağmen hala birilerine ayakçılık yapan insanlar sevgili ya da sıfatlarını da hak etmiyorlar.
Siz değişmesinden çok memnunsunuz belki ama bu durum biraz daha devam ederse sanırım eski Hamit Nişancı’nın bazı yönlerini özlemeye başlayacağım. Gerçek ve hakikat insanların en kadim arayışıdır. Bu İlçede ki son 10 yılı da en iyi bilen sensin Hamit Başkan. Sen yeter ki gerçekleri söyle. Çünkü sen bu İlçeye bu ilçenin insanına ve bu ilçenin çocuklarına yanlış yapmadın.

Bir cevap yazın