Orkinos çiftliklerine geçit yok

Gündem, Son Dakika, Yerel Haberler

Seferihisar ve Urla’da çevrecilerin açtığı davada karar çıktı. Orkinos çiftlikleri 8 adet kafesi kaldıracak. Ama firma karara uymamaya devam ediyor.

Seferihisar ile Urla ilçeleri sınırlarında bulunan orkinos çiftliğine karşı açılan davaların ardından, mahkeme 8 adet kafesin denize zarar verdiğini belirleyerek, bunların kaldırılmasına hükmetti. Yetkililer, hasat zamanı geçtikten sonra kafeslerin kaldırılacağını belirtti. Fakat geçen zamana rağmen firma adım atmadı. Üstelik  kafesleri taşımak yerine “Çed gerekli değil”  kararını aldı. Firma bir toplantı daha  düzenlenmek istedi fakat vatandaşların protestosu üzerine toplantı iptal edildi.

Seferihisar’dan da protesto içim Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve beraberindekiler Urla Demircili’ye gittiler. Burada yapılan protestoya katıldılar. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “Hukuk kararı uygulanmıyor. Sığacık koyu bu işe uygun değil. Neden hukuksuzluk yapıyorlar, neden hukukun gereği yerine getirilmiyor Bugün hak, hukuk, adalet herkese lazım olan bir şey. Denizimizi kirlettiği gibi ekolojik sistemi de etkiliyor. Balıkçılarla konuşuyorum, balıkçılar daha önce hiç görülmeyen yırtıcı balıkların sularımıza akın ettiğini söylüyor. Ayrıca Sığacık Körfezi balık yumurtlama körfezidir aynı zamanda. Bu orkinos çiftliklerine büyük gemilerle balık yemi taşınıyor. Atalarımız bize tertemiz bir miras bıraktı, biz de evlatlarımıza aynı şekilde tertemiz bir miras bırakmak istiyoruz. Hukuken ne gerekiyorsa, üstümüze düşeni yapacağız. Dün neredeysek bugün de aynı noktadayız, savaşmaya devam edeceğiz.” dedi

Firma çevrecileri ikna etmek için düzenlediği toplantıyı gerçekleştiremedi. Çevrecilerde toplantıya katılmadıklarını tutanakladıktan sonra protesto sonlandı.

Bir cevap yazın