Uğurlu Günler “SENi NE MUTLU EDER? “

Köşe Yazarları

SENi NE MUTLU EDER?

Bizlere bahşedilen hayatımızı o kadar gereksiz ve lüzumsuz dertlerle dolduruyoruz ki,
tadını çıkaramadan bir de bakmışsınız gitti gidiyor… Bizi aslında en kötü etkileyen yanımız hırsımız ve egomuz. Aynanın karşısına geçip dürütçe kendimizi sorguladığımızda, gerçekten ne kadar çok hırslarımıza esir oldğ umuzu, egomuzu yenemediğimiz iç in ne kadar boşa bir yarış içerisinde olduğumuzu daha iyi fark ederiz.

Ben son birkaç yıldır bu yönlerimi ele alıp, sakin ve sessizlik ortamları bulduğumda kendimi sorguluyorum. Aslında son zamanlarda sorgulamaktan çok kendimi dinliyorum. Çok da iyi geliyor. Boşa hırs yaptığım şeylerden daha kolay arınıyor, kendimi bir yarışa sokma gerekliliği hissetmeden, dingin ve huzurlu ekilde yaşıyorum.
Dertsiz insan yoktur. Eğer dert etmeye ya da var olan dertlerimize kendimizi sokup, boğuş makla uğraaşırsak yaşamanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu düşünemeden akıp . Yaşadığımızı anlamak için… Hele ki boş ve gereksiz hırslara kapılanlar varsa, onlara Allah kolaylık versin derim.

Mesela; eğer zengin olma hayali ve hırsı taşıyan birisinin bence mutlu olma şansı çok düşük,zengin olma ihtimali de çok az. .Sistem içinde birisini kolayca parasal olarak zenginleştirecek yapıda değil. Kaldı ki, diyelim zenginleşti. Asıl o zaman şu an ki halini arar durur.

Şu an ki hedefinin hayal ettiğinden ne kadar uzakta olduğunu fark eder. . Bir insanın mutlu olması için önce ne istediğini bilmesi ve popüler ama asla kalıcı olamayacak ve tatmin etmeyecek değer yargılarından arınmış olması gerekir. Zengin olmayı hayal etmek yerine, hayatında ne kadar büyük zenginliklere sahip olduğunu fark etmek, bence herkesi tatmin edecek kadar çoktur. Benim en büyük zenginliğim, sağlığım, ailem, bana verilmiş bir hayat ve arkadaşlarım… Bunun yanında yazdığım, oynadığım ve yönettiğim tiyatrolar, güzel bir sahil kasabasında oluşum, balığa gidebilmem…

Daha ne olsun. Her oyunda seyircilerin alkışları, kursiyerlerimin yüzündeki heyecan ve mutluluk, balık avladığımda da bir tava pişecek kadar kısmetim çıktı mı, değmeyin keyfime. Bundan ala mutluluk mu olur?
Aslında zenginliğin tek göstergesi, mutluluktur. Eğer mutluysak, bir tas çorba bile en büyük zenginliktir. Eğer mutlu değilsek, dünya bizim olsa neye yarar… O yüzden benden tavsiye, zenginliğin şartı asla para, pul, maddiyat değildir.
Şükür hayatımızda bize lazım olacak miktarda kazanıyoruz ve sağlığımız yerinde ki, o kazancımızı sevdiklerimizle, huzurla yiyebiliyoruz. Dahası huzur vermez, huzur kaçırır…

Herkese mutluluklar dilerim.

Uğur Alpaslan

Bir cevap yazın