Sığacık Köy Pazarı

Gezi Rehberi

Eğer Sığacık’a pazar günü geldiyseniz daha da şanslısınız. Çünkü her pazar kale içinde kurulan Organik Sığacık Pazarı‘na bayılacaksınız.

Pazar dedim ama sakın klasik pazar esnafı domates biber satıyor sanmayın.

Tamamen kale içinde oturan amcaların ve teyzelerin kendi el ürünlerini sattıkları bir pazar.

Herkes bahçesinde yetiştirdiği ürününü satıyor burada. Ev yapımı reçeller, salçalar, tarhanalar, enfes börekler, köy kurabiyeleri, ev baklavaları, dolmalar ve o leziz Ege otları. Hepsinin tek ortak noktası doğal ve temiz olmaları. Pazarda müşteriye değil de evdeki misafirine sunar gibi çıkıyor tezgaha hepsi.

Öyle enfes yani. Zaten satın alamayacak bile olsanız yöre insanının gönlü öyle zengin ki, ikram edilenlerle bile mide fesadına uğrayacak kadar doyuyorsunuz.

Ha bir de bu pazar da bağıran çağıran bulamazsınız öyle. Naylon poşet de bulunmaz mesela. Ya kese kağıdına ya da fileye koyacaksınız aldıklarınızı. Yalnız yeme içme değil elbette.

El yapımı takılar, örtüler, bin bir çeşit saksılar çiçekler, hediyelikler hepsi çok güzel ve özgün. İnanılmaz bir hızla büyüyen ve dünyanın her yerinde birbirinin aynısı Çin Yapımı hediyelikler yok burada.

Hepsi yöreye özgü. Buranın kendi insanının el emeği. Yöre halkı “sakinşehir” konseptini öyle güzel benimsemiş ki bu sevimli rengarenk pazar bile yormuyor insanı.

Ama limandaki birbirinden güzel çay bahçelerinde güzel demli bir çay molası vermeyi de ihmal etmeyin. Bu mis gibi havayı koklayarak yetişen her şeyin tabi bir başka olur elbet.

Hele mevsiminde toplanıp güneşte pişirilmiş reçellerin tadı bir başka güzel. Buraya gelmişken ister kışlık ister hediyelik ev yapımı bir kaç reçel alışveriş listenizin olmazsa olmazı.

Zeytinyağıyla yapılmış elde açma otlu, patlıcanlı, peynirli börekler. Zeytinyağlı el açması baklavalar, oklavadan sıyırmalar.

Zeytinyağlı yaprak sarma, lahana sarma, kabak çiçeği dolması, pazı dolması, keşkek, köy mantısı, ev yapımı ayran, kızılcık şurubu, koruk şerbeti, vişne şerbeti, dikenli incir. Daha belki yüzlerce çeşit sayabilirim.

Sakin Ege köyü Sığacık hem ruhunuza, hem de damağınızda unutulmaz lezzetler bırakacak.

Ercan Ergün

Bir cevap yazın