Seferihisar’da yayaya öncelik yüzde 10’da kaldı

Gündem, Son Dakika, Yerel Haberler

Şubat ayında yapılan yasal düzenleme ile başlayan “Yayaya öncelik” kuralında Seferihisar sınıfta kaldı.

Seferihisar Meydanında üç yerde İlçe trafik komisyonu tarafından kalın şeritler halinde yaya geçidi oluşturulmasına rağmen yayaya saygı gösterimemeye devam ediyor.

GazettEge olarak yaklaşık 1 saat boyunca gözlem ve takipte bulunduğumuz meydanda yayaya öncelik verilmediğini gözlemledik. Yayaların çoğunun yasadan haberdar olduğu ve zorla bu öncelikten yararlanmak istedikleri belirlendik.

Çoğunluğu kadın olan yayaların haklarını almak için yaya geçidinde ellerini kaldırarak “yayaya öncelik” dedikleri gözlenirken, yayaya yol vermeyenlerin de çoğunluğunun kadın sürücü olması dikkat çeken bir tezat oluşturdu.

Yayaya Öncelik kuralına en çok 06 yani Ankaralı araçların uyduğu gözlemlenirken, yayalar bilincin oluşması için denetimlerin artması gerektiğini dile getirdi.

Bilindiği gibi Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yayalara yönelik  yapılan düzenleme ile “Yaya Öncelikli Trafik” anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken “yavaşlamak”, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa “ilk geçiş hakkını vermesi” zorunlu hale geldi.

GazettEge-27.05.2019

Bir cevap yazın