Kundakçı Efe Heykeli Açılışı Yapıldı.

Gündem, Kültür Sanat, Özel Haber, Son Dakika, Yerel Haberler

Seferihisar Parkına sanatçı Cahit Koççoban tarafından yapılan Kundakçı Ömer Efe heykeli düzenlenen törenle açıldı. Kundakçı Ömer Efe arkadaşı ile sonsuza dek parkta dama oynamak üzere anıtlaşmış oldu.

Cafer Öz’ün yazdığı ve Kuvayi Milliye yıllarını anlatan Seferihisar konulu Kundakçı romanından esinlenerek yapılan Kundakçı Ömer Efe heykeli Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Heykeltraş Cahit Koççoban, Yazar Cafer Öz ve Kundakçı Efe’nin torunları tarafından açıldı.

Oldukça büyük ilgi gören ve yoğun bir katılım ile gerçekleşen açılışta halk oyunları Efe gösterisi düzenlendi. Kundakçı Efe’nin torunu Oktay Tugan yaptığı konuşmada “Hepinizi Kundakçı torunları adına sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Kuvayi Milliye coşkusu ile Yunan işgal yıllarında acımasız Rum çetelerine karşın direniş gösteren ve bu direniş aşamasında büyük başarı elde eden dönemin Seferihisar Halk Kahramanlarını kompoze eden bir tasarım olarak bu eserin algılanmasının çok daha doğru olacağı kanısını taşımaktayım. Dolayısı ile bu yapıt kişisellikten öte toplumsal içeriklidir ve yapımında tüm kişi ve kuruluşların Seferihisar Halkına bir armağınıdır. Bu eserin yapımında emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e eşi Neptün Soyer’ei Belediye Başkanımız İsmail Yetişkin’e, Heykelin yapımını gerçekleştiren Cahit Koççoban’a, Araştırmacı yazar Cafer Öz’e, adlarını sayamadığım pek çok kişi ve kuruma Kundakçı torunu ve kuzenlerim adına teşekkür ederim. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ne mutlu Türküm diyene” sözünden esinlenerek “Ne mutlu Seferihisarlıyım diyene” demekten kendimi alamıyorum. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kundakçı Ömer Efe Heykeli eserinin heykeltraşı Cahit Koççoban’da açılışta yaptığı konuşmada Mimar Sinan’ın bir sözünü hatırlatarak “Ben bunu böyle güzel birşey yapmaya çalıştım hakımız kıymetini bilir. Ben de bu eserin kıymeti bilinirse çok mutlu olurum” dedi.

Kundakçı Romanını yazarak heykele ilham kaynağı olan yazar Cafer Öz’de bir konuşma yaptı. Öz “Seferihisar’ın artık unutulmaya yüz tutmuş milli mücadele tarihini kayıt almak için yapmış olduğum bu ikinci çalışma 3 yıl sürmüştür. Bölgeyi karış karış gezip bilge ve kadim insanlardan dönem bilgilerini aldım. 9 Eylül Üniversitesi Dr Mehmet Elmacı’nın yardımı ile resmi kayıtlar ile karşılaştırdım. Sayın Tunç Soyer Başkanımız bu eserimi sahiplenerek kültürel yayınlar kapsamına aldı. Bu eser bir belgesel niteliğindedir. Kundakçı eserinde kahraman Kundakçı Ömer Efe’nin usta sanatçı Cahit Koççoban tarafından anıtlaştırılmasından dolayı çok mutluyum. Bu eserin yapımında Seferihisar Belediyesinin büyük payı vardır. Bu katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi

Açılışta konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “Milli Mücadele döneminde Anadolu toprakları binlerce kahraman çıkartmıştır. Seferihisar’ın Milli mücadele dönemine dair bilgi eksikliğimiz vardı. Cafer Öz’ün Kundakçı romanı ile bu eksiği gidermiştir. Kundakçı Romanı belediye kültür yayınları arasına alınmış, bu romanın kahramanı Kundakçı Efe değerli sanatçımız Cahit Koççoban tarafından anıtlanmıştır. Sayın Cafer Öz’e ve Sayın Cahit Koççoban’a teşekkürlerimi sunuyorum. Seferihisar Belediyesi olarak sanata ve sanatçıya desteğimiz sürecektir” dedi.

Sanatçılar Cafer Öz ve Cahit Koççoban’a Seferihisar Belediyesi tarafından birer plaket sunuldu.

Açılışın ardından kokteyl düzenlendi. Kundakçı Romanı dağıtıldı ve isteyenlere yazar Cafer öz tarafından imzalandı.

Açılışa katılanlar heykelin önünde heykeltraş Cahit Koççoban ile hatıra fotoğrafı çektirmek için sıraya girdi.

Seferihisar’a yapılan ilk Efe heykeli olan Kundakçı Ömer Efe heykeli büyük beğeni ve taktir topladı.

Önümüzdeki günlerde dama oyunu ile meşhur olan Kundakçı Ömer Efe’nin ilhamı ile dama turnuvaları düzenlenerek, tekrar bu oyunun canlandırılacağı belirtildi.

GazettEge-26 Haziran 2019

Bir cevap yazın