Kent Konseyinde gergin ve tartışmalı seçim

Gündem, Kültür Sanat, Özel Haber, Son Dakika, Yerel Haberler

Seferihisar Kent Konseyi 11. dönem genel kurulunu yaparak yeni başkanını seçti. İlk turda başkan seçilemedi, ikinci turda ise salonda kalan seçmenlerin oyları ile Ekrem Gün başkanlığı aldı.

Kent Konseyinin Çağan Irmak Kültür Merkezinde saat 14:00 de başlayacak olan toplantısı katılımın çok olması sebebi ile gecikmeli başladı.

Kent Konseyi Başkanlığı için 4 aday çıktı. Kent Konseyinin 10.dönem başkanı Ekrem Gün, Uğur Alparsalan, Ethem Turgut ve Vahdi Sarıkaya adaylık için yola çıktı.

78 delegenin oy kullandığı kurula bu yıl ilgi çoktu. Ekrem Gün karşısına güçlü rakip Ethem Turgut çıkınca seçimde heyecanlı geçti.

Genel Kurulun başlamasının hemen ardından Divan seçiminde itirazlar başladı. Usulsüzlük ve taraf iddiaları bir anda alevlenmeye sebep verdi. Adaylardan Vahdi Sarıkaya tepkilerini ileri boyuta taşıdı ve daha sonra da adaylıktan çekildi.

Aday konuşmalarına sıra geldiğinde ise gerilim arttı. Ekrem Gün Kent Konseyine bundan önce hiç ilgi yoktu. Demek ki iyi şeyler yapmışız bu yıl ilgi arttı” dedi.

Toplantıya katılan İsmail Yetişkin adaylar arasında gerginlik yaşandığını görünce Tüm adaylara başarılar dileyen konuşmasını yaptıktan sonra toplantıdan ayrıldı.

Aday Ethem Turgut’un konuşmasında “Aday olduğumu açıkladığımda Seferihisar’da doğdum ve büyüdüm demem tepki aldı. Sanki bu Kent Konseyinde yer almama engelmiş gibi davranıldı. Evet ben Seferihisar’da doğdum büyüdüm”dedi. Ardından Ekrem Gün’ü eleştiren Ethem Turgut bize sunduğu faliyet rapaorunu izledik. Meğer kentte herşeyi Kent Konseyi yapmış. Tunç Soyer yaptı sandığımız herşeyi kent konseyi yapmış” diyerek esprili bir dille eleştirisini yaptı.

Ethem Turgut’un konuşmasının ardından Divan Başkanı Osman Özkan kürsüye gelip gerilimi arttırıcı bir konuşma yaptı. Divan başkanının taraf olmaması gerektiği halde bir anda kürsüye atlayan Osman Özkan “Ben 30 yıldır Seferihisar’da yaşıyorum. Bu ilçeye sizden daha çok hizmet ettim. Siz ne yaptınız” dedi. Bunun üzerine salonda bulunan Seferihisarlılar ile sonradan yerleşenler arasında şiddetli bir tartışma başladı. Salonda bulunan Seferihisarlılar Osman Özkan’ı protesto etti. Seferihisarlılar Kent Konseyinin bu tutumunun hep olduğunu ve yerli halkı tanımadan ötelediğini iddia ederek tepki gösterdi.

Kürsüye çıkan Ekrem Gün “Osman Özkan’a tepki gösterdi. Divan Başkanı olarak kürsüye çıkıp konuşamazsınız. Bu İlçede böyle bir ayrım olmamalı. Ben eğer bugün aday olan arkadaşlarımı daha önceden tanısaydım şimdi onlarla Kent Konseyinde çalışıyor olurdum. Hepsi çok değerli insanlar. Bundan sonra da onlarla eğer seçimi kazanırsam çalışmak isterim” dedi.

Bu arada Ethem Turgut ve taraftarları da divan başkanını protesto etti. Sesler ve tansiyon yükseldi.

Bu olayların ardından Divan Başkanı Osman Özkan mikrofonu alarak özür diledi.

Tüzük ve yönetmelik ile ilgili sürekli tartışmalar yaşandı. Başkan seçimine gidilirken tüm adayların itiraz etmesine rağmen hem başkanlık hem de yürütme kurulu seçimini bir arada yapmak için direten Divan Başkanı Özkan sonunda pes etti.

Ardından başkanlık seçimine geçildi. İlk turda salt bir çoğunluğa ulaşılamadı.44-32 oy ile tüzüğe göre 3/2 oy oranına ulaşılamamış oldu. İkinci tura geçildi.  İkinci turda Uğur Alparslan adaylıktan çekildi. Kongrenin uzaması sebebi ile çok kişinin salonu terk etmesine rağmen seçim gerçekleşti ve Ekrem Gün yeniden başkan oldu.

Çekişmeli geçen yarışın ardından adaylar birbirini tebrik etti. Gerilim yerini dostluğa bıraktı.

 

 

 

GazettEge-28 Haziran 2019

 

Bir cevap yazın