Seferihisar Lavanta şenliğine yoğun ilgi

Gündem, Kültür Sanat, Magazin, Yerel Haberler

Bu yıl 4. düzenlenen Turgut Köyü Lavanta Şenliği’ne yoğun ilgi oldu. Seferihisar’da görülmemiş bir kalabalık Lavanta Şenliği için ilçeye geldi. Trafik kitlendi. Jandarma özel önlemler alarak trafiği açmak için uğraştı.

2015 yılında başlayan ve 100 dönüme yakın lavanta dikilerek sektörde önemli bir yer edinen Seferihisar Lavantası hasat şenliğine Turgut Köyü heyecanla hazırlandı.

Seferihisar Belediyesi tarafından düzenlenen festival büyük bir coşku ile başladı. Belediye ve üreticiler lavanta ürünlerinden oluşan stantlar açtı.

Ürkmez Kadın Tiyatrosu da Turgut Köyü sokaklarını neşeye büründürdü. Seferihisar Belediyesi halk oyunları gösteriler yaptı. Coşku ile geçen şenlikte Belediye Başkanı İsmail yetişkin bir konuşma yaptı. Yetişkin” Üreticiye dağıttığımız fidelerle bugün 100 dönüm lavanta bahçemiz oldu. Bu giderek artacak. Stantlarımızda görebileceğiniz, lavantanın çeşitli yan ürünlerini ürettik. Bizim için önemli olan üretimin devam etmesini sağlamak. Üreticimizin her zaman arkasındayız. Lavanta bayramımız kutlu olsun” dedi

Lavanta şenliğinin coşkusuna katılmak isteyenler hem Bademler hem de Düzce köyü girişlerinde tıkanan trafik sebebiyle km.lerce yürümek zorunda kaldı.

Köylüler yoğunluk için festival alanının önümüzdeki sene genişletilmesi gerekeceğini belirtirken, Düzce Köylüleri şenliği iki köye yaymakta fayda olur, böylece stantlar hem çoğalır hem ziyaretçiler daha yaygın dağılır, bu yoğunluk yaşanmaz” dedi.

 

 

Bir cevap yazın