Eyyam-ı Bahur sıcaklarına dikkat!..

Gündem, Kültür Sanat, Magazin, Özel Haber, Son Dakika, Yerel Haberler

Halk dilinde Ehambur sıcakları diye adlandırılan Eyyam-ı Bahur sıcakları başladı. Arapça Kökenli Eyham-Bahur kelimesi yazın en sıcak günlerini tabir ediyor.

1-7 Ağustos arasında aşırı ve bunaltıcı sıcakların olması ve güneşin etkisinden doğan bu dönemde korunmak için eskiden beri insanlar yöntemleri geliştirmiştir.

Eski bir inanışa göre, bu sıcak günlerin Büyük Köpek Takımyıldızı’nda bulunan Sirius çift yıldızıyla bir bağlantısı vardı. Antik Yunan ve Antik Roma kültürlerinde de yaygın olan bu inanış nedeniyle bu günler Latince diēs caniculārēs olarak anılmaktaydı. Çağdaş Avrupa dillerinde bu terimden türeyen adlar halen kullanılmaktadır.

Eyyam-ı Bahur, Arapça’da çok sıcak günler anlamına gelmektedir. Güneşte gezenlerin kalıcı lekelere sahip olacağı düşüncesi eskilerden kalan bir inanış gibi görünse de güneş ışınlarının çok dik gelmesi dolayısı ile uzmanlar bu günlerde saat 11.00-16.00 arası güneşlenmemek gerektiğini belirtmektedir.

Ayrıca Kalp, şeker, tansiyon hastalarının bu günlerde evlerinde kalmaları önerilmektedir.

İzmir ve çevresinde aşırı derecede hissedilen Eyyam-ı Bahur sıcakları 40°C nin üzerinde seyretmekte ve bunaltıcı hale gelmektedir. Uzmanların önerilerini dikkate alarak mümkün olduğunca bu sıcaklarda dikkat edilmeli, bol sıvı tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz.

GazettEge-02-08-2019

Bir cevap yazın