Hasar tespit çalışmalarına başlandı

Gündem, Son Dakika, Yerel Haberler

Tınazlı mevkinde başlayarak hızla yayılan Seferihisar ve Menderes’te köyleri etkileyen yangının ardından hasar tespit çalışmaları başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı görevlileri yangın bölgesini karış karış gezerek hasar gören yerleri belirliyor.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, gazetecilere bir açıklama yaptı. Bu açıklama şöyle “Hasar tespitini yaptıktan sonra yanmış ağaçları sahadan çıkaracağız, sonrasında da hız kesmeden bölgeyi ağaçlandırmaya hazır hale getireceğiz. Devletimiz, Bakanlığımız vatandaşımızın ne kaybı varsa bunun telafisi için hemen çalışmalara başladı. Bütün ekipler sahada gerekli çalışmaları yürütüyor.Çok şiddetli rüzgarın etkisiyle yangın çok hızlı ilerledi. Arada yanmamış alanlar bırakarak da ilerledi. Yaklaşık 1 kilometre mesafelere ateşlerin sıçrayıp yangınların başladığı anlar da oldu. Yanan alan 500 hektardan az da fazla da çıkabilir diye açıklama yapmıştık. Biz şu an tespit çalışmalarına başladık. Önemli olan bu yangının bu mesafede tutulmasıdır. Burada 5 köyümüz yanıp kül olmaktan kurtarıldı dememiz lazım. Bu kadar alan yandığından 100 bin hektarlık blok ormanlık alanlar kurtarıldı dememiz lazım

İzmir Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan ise Menderes’te 4, Seferihisar’da da 2 mahallede hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti Çok sayıda zeytinlik ve üzüm bağlarının da zarar gördüğünü belirten Bakan”  “Bu zarar gören alanlarla ilgili tek tek, kapı kapı dolaşıp hasar tespit çalışmaları yürüyor. Bunları tespit ettikten sonra Bakanlığımıza rapor edeceğiz. Hem Bakanlığımız hem de Cumhurbaşkanlığı Afet Birimi tarafından bunlar tanzim edilecek. Hafta sonu mefhumu olmadan çalışmalarımız devam edecek.” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın