Ahilik Kültürü Haftası Kutlandı.

Gündem, Özel Haber, Yerel Haberler

Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu bağlamda her yıl ülkemizde Ahilik Kültürü haftası kutlanmaktadır.

Bu yıl da Çağan Irmak Kültür Merkezinde gerçekleşen törenle Ahilik Haftası kutlandı. Seferihisar Esnaf Sanatkarlar odası İle Halk Eğitim Merkezi ve 11 Eylül Mesleki Eğitim Merkezi işbirliğince hazırlanan törende şiirler okundu, video gösterisi sunuldu.

Seferihisar Halk Eğitimi merkezi tiyatro kursu öğrencilerinin hazırladığı ŞED Kuşatma töreni herkesi binlerce yıl öncesine götürdü ve çok beğeni topladı

Ahilik Kültür Haftası Etkinliğine Seferihisar kaymakamı İlhan Abay eşi Serap Abay ile birlikte katıldı. Seferihisar Esnaf Odası başkanı Rüştü Çelikgil Ahililik kültürünün  önemine değindi. Törenin ardından Ahilik Pilavı ve tatlı ikramı yapıldı.

 

AHİLİK NEDİR?

Ahilik, kelime olarak, Arapça “kardeşim” anlamına gelen “Ahî” kelimesinden gelmektedir. Bunun yanında, Ahî kelimesinin Türkçe kökenli “Akı” kelimesinden geldiğini savunanlar da vardır. Akı kelimesi “eli açık, cömert, yiğit” gibi anlamlara gelmektedir.
Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesidir

 

Bir cevap yazın