Manndalina Şenliğine yoğun ilgi

Gündem, Kültür Sanat, Yerel Haberler

Bu yıl 20.si düzenlenen Seferihisar Mandalina Şenliğine yoğun ilgi oldu. İzmir ve ilçeleri başta olmak üzere, Turkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar mandalina şenliğine akın etti.

Seferihisar sokakları insan seline döndü. Bir çok yerden özel turlarla otobüsler ilçeye misafir getirdi. Esnafın yüzü güldü. Sakarya’dan mandalina şenligi icin gelen Gülistan Hanım “Seferihisar mandalinasıni çok seviyorduk. Şimdi  Seferihisar’ı da çok sevdik” dedi.

Seferihisar 20.Mandalina Şenligi kortej yürüyüşü ile başladı. Binlerce kişi Seferihisar Caddelerini bando eşliğinde yürüdü

Seferihisar Belediye Başkanı Ismail Yetişkin’in ev sahipliği yaptığı şenliğe Şenliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Attila Sertel ve Kani Beko, Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal katıldı.

Şenlik alanında Dernekler,STK’lar, Mandalina üreticileri ve köylüler stantlar açtı. Ürkmez Kadın Tiyatrosu ve Ulamış Köy tiyatrosu ekipleri de stantlar arasında showlar yaparak şenliğe neşe kattı.

Şenlikte yaptığı konuşmada Seferihisar Belediye Başkanı Ismail Yetişkin “Seferihisar mandalinası tarih, kültür ve ekonomi yani  her şey demek. Turuncu bayramımız aslında bir direniştir. Bizi bir arada tutan değerimizdir. Mandalina piyasayı her yıl değişiyor bunlara karşılık üretmeye ayakta kalmaya devam edeceğiz. Bu sene ovada ürün maksimum 40.000 ton. Ürün verimini arttırmamız gerekmekte. Bununla beraber ürünün işlenerek katma değer kazanmasını sağlamak zorundayız. Kurutma tesisimizin kapasitesini günlük 20 ton mandalina kurutacak seviyeye getirmek için çalışıyoruz. Seferihisar Satsuma Mandalinası coğrafi işaretini aldık, böylece ürünümüzün markası hazır. Artık piyasa da mandalinamızı markası ile daha iyi fiyata pazarlayacağız. “dedi

İlçe Tarım Müdürlüğü ortaklığıyla düzenlenen yılın en iyi mandalina üreticisi yarışmasını Sami Değerli, Salih Değerli ve Oğuz Özkasap kazandı. Seferihisar Belediyesi ve İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği işbirliğiyle ‘En İyi Mandalinalı Yemek ve Tatlı’ ve  ‘En İyi Mandalinalı Hediyelik Eşya Tasarımı’ yarışmaları yapıldı. En İyi Mandalinalı Yemek birinciliğini Büşra Karakoç, En İyi Mandalinalı Tatlı birinciliğini Büşra Nur Atak kazandı. En İyi Mandalinalı Hediyelik Eşya Tasarımı yarışmasının birincisi ise Aykut Aytekinli oldu. Ayrıca Türk Kızılayı Urla Şubesi “Hayata Bağlan” projesi ile jüri özel ödülünü almaya hak kazandı.
Şenlik konserinde ise Evrencan Gündüz ve Uzaylılar grubu sahne aldı.

Her  yıl olduğu gibi şenlik Mandalina Kral ve Kraliçesinin seçilmesi ile noktalandı. Yarismada 8 numara ile yarışan Ayşenur Yıldırım Mandalina Kraliçesi, 5 numara ile yarışan Ahmet Hayrettin Karakuş Mandalina Kralı secildi.

Bir cevap yazın