Zeytinin Bereketi “Maşallah” dedirtiyor

Gündem, Kültür Sanat, Özel Haber, Yerel Haberler

Seferihisar bölgesinde bu yıl zeytin bereketi yaşanıyor. Mahsulün bol olması ile sezon oldukça canlı geçmeye başladı. Zeytin sıkım fabrikaları yoğun tempo ile çalışmaya başladı

Bölgede ağırlıklı olarak zeytinyağlık zeytin ağaçlarının olması ve tamamen doğal yöntemlerle yetişen tam organik zeytinyağlarının çıkması ile gözde olan Seferihisar bu yıl bereketli bir zeytin hasadı yaşıyor.

Zeytinler bir yandan çırpılıp çuvallara dolarken, diğer yandan da yağhanelere taşınıyor.

Beyler, Orhanlı, Gödence, Ulamış gibi mahallelerde bulunan kontinü ve taş baskı sistemli yağhaneler isteğe göre sıkımları gerçekleştiriyor.

Doğal eski sistem tercih edenler Taş baskı fabrikalara giderken, daha çok yağ almak isteyenler kontinü tercih ediyor. Ama ikisinden de kaliteli ve tam organik yağlar sofralara doğru yola çıkıyor.

Fabrikalar sıkımları hak oranı ile yapıyor. Zeytinini toplayıp fabrikaya teslim eden üretici sıkım hak bedeli %8 veriyor ama eğer fabrika adresten teslim alırsa sıkım oranı mesafeye göre %10-12 olabiliyor.

Seferihisar’ın mis kokulu zeytinyağı bu günlerde köylerin üzerini kaplamış durumda ve sofralara doğru yolculuğuna devam ediyor.

 

 

 

Bir cevap yazın