İki yıllık Mücadele Başarı ile sonuçlandı. Yıkım ihalesi gerçekleşiyor

Gündem, Yerel Haberler

Ürkmez Bengiler’de Kaçak yapı olarak inşa edilen bina için mücadele eden Muzaffer Ulusoy isimli vatandaş sonunda sonuç aldı. Yıkım kararından sonra Seferihisar Belediyesi bina yıkım işi ihalesini açtı.

İsveç’te yaşayan Muzaffer Ulusoy isimli şahıs iki yıl önce Ürkmez’deki yazlığına gelince bir şaşkınlık yaşadı. Evinin yan tarafına deniz kenarına 3 katlı bina yapıldığını gördü. Tadilat ruhsatı alan komşusu sahile kocaman bir bina yapmış, bir de işletme açmıştı.

Bu kanunsuz durumdan rahatsız olan Muzaffer Ulusoy bir mücadele başlattı. Bengiler Mahallesi 6274 sokak numara 17 deki  Evin satıldığını yeni sahibi olan  İsmail Fikret Benoit Yılmaz’ın binayı satın aldıktan sonra tadilat ruhsatı alarak dubleks binayı yenilemeye gittiğini fakat bu sırada binayı imara aykırı bir şekilde üç kata çıkarttığı ve alanını da genişlettiğini öğrendi. Üstelik binaya Seferihisar Beleiyesi işletme ruhsatı da verdi.

Yasalara aykırı durum için bir mücadele başlatan Muzaffer Ulusoy avukatı Ahmet Üner aracılığıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ulusoy binayı ayrıca Seferihisar Kaymakamlığı’na ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne de şikayet etti.Ulusoy’un başvurusu üzerine İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri kaçak binayı incelemeye aldı. Yapılan incelemede binanın kaçak olan üçüncü katının 31 Aralık 2017’den sonra yapıldığı tespit edildi. Bunun üzerine yetkililer İsmail Fikret Benoit Yılmaz’a ait kaçak binanın ‘Yapı kayıt belgesi’ni iptal etti. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ayrıca resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kaçak yapının yapıldığı dönem Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’di. O dönem Soyer konu ile ilgili “Bir yere işletme ruhsatı verilmesi ayrı bir şey, imar olmaması ayrı bir şey. İmara aykırılık olabilir. Burası ile ilgili yıkım kararı alındı. Biz de durumu savcılığa bildirdik” demişti.

Belediye, kaçak yapı için 10 Aralık’ta yıkım için ihaleye çıkacak. 10 gün içinde yer teslimi yapılarak, 20 gün içerisinde yıkım gerçekleştirilecek. Kaçak yapıyı şikayet ederek kararın çıkmasını sağlayan 61 yaşındaki Muzaffer Ulusoy, “Bu tür kanunsuz işlere asla göz yumamam. Yaklaşık 2 yıldır devam eden hukuki mücadelemiz sonuç verdi” dedi.

Bir cevap yazın