Hayvan Dostları Seferihisar Belediyesi Önünde Hayvan Hakları için toplandı

Gündem, Kültür Sanat, Yerel Haberler

Seferihisar’daki hayvan dostları ve Sivil Toplum Örgütleri, Seferihisar Belediyesi önünde bir Basın açıklaması yaparak özellikle barınaklarda kalmak zorunda olan hayvan dostlar için çağrıda bulundu.

Basın açıklaması İnci Kübra Tüfekçi tarafından okundu. Basın açıklamasında şöyle dendi:

“Sevgili Hayvan hakları Savunucuları,

UNESCO tarafından 15 Ekim 1978 de Paris’te ilan edilen Hayvan Hakları Bildirgesine göre, bütün hayvanlar saygı saygı görme hakkına sahiptir. Bütün hayvanların gözetilme, bakılma ve korunma hakkı vardır.

Bizler hayvan severler olarak hiçbir canlıyı birbirinden ayırt etmiyoruz; insanda hayvan da aynı yaşam hakkına ve özgürlüğüne  sahiptir.  Bu dünyada bir çok ülkenin hayvanlara ayrı bir statü tanıdığını birçok ülkenin yunus parkları, sirk ve mezbahaları kapatılmasına dair karar alındığını sevinçle takip ediyoruz. Ancak 2020 yılı Türkiye’sinde hala köpek zehirlenmeleri, hayvan tecavüzleri; hala görevli kurumlar eliyle işlenmiş hayvanlara kötü muamele vakaları karşımızda durmaktadır. Ve esas üzücü olan, bu görevli kurumların görevleri hayvanları korumak ve yaşatmak olması gerekirken, bu kötü muamelelerin görmezden gelinmesi, hatta çoğu zaman sebep olmasıdır.

Bir süredir Pamuk isimli bir köpeğin yaşadığı sorunları sosyal medyada dile getiriyoruz. Kısaca Pamuk ile ilgili gelişmeler şöyle; Pamuk yaşadığı mahallede çok sevilen ve bakımı, beslenmesi sağlanan bir köpek. Bir ay önce bir araç çarpması nedeniyle önce bakım yapıldı, sorunu görünmüyordu ama belediye veterinerliğinden yardım istenerek bir sağlık taraması yapılması istendi. Pamuk alındı sonrada bütün aramalara rağmen, verilen dilekçelere rağmen nerede olduğu söylenmedi. Hatta yerine başka bir köpek getirildi. Üstelik bütün bu çabalara biz hayvanseverleri incitecek derecede davranışlara maruz kalınarak sürdürüldü.

Sonuçta nihayet Pamuk 8 gün önce getirildi, Pek iyi görünmüyordu ama iyileşmesi için uğraşıyoruz. Bu çabalar gösterilmese hayvan hakları ihlalleri nedeniyle yitirilen hayvanlarımız gibi Pamuk’ta meçhule uğurlanabilirdi.

Biz hayvanseverler olarak bu noktada şikayet ve yargı dışında bir çare bulamıyoruz. Yasanın yüklediği görevi yerine getirmeyen kurumları ve çalışanlarını bugün yaptığımız gibi ilgili kurumlara şikayet etmek ve kamuoyu yaratmak dışında başvurabileceğimiz bir yolumuz yok. Öyle de yaptık. Kaymakamlığa ve Belediye Başkanlığı’na şikayet dilekçesi verdik. Ancak hiç beklemediğimiz birşey oldu. Bu dilekçeleri veren arkadaşlara Sosyal Medyada aynı dilekçeyi paylaşınca, karakola çağırıldılar.

Bu başvurumuzun da sorumluları harekete geçirerek görevlerini ihmal eden Seferihisar Belediye Veteriner İşleri ve personellerinin uyarılmasını, karakola çağrılan iki bakımevi gönüllüsü 50 yaşında insanlara da bir özür borçlu olduğu bilinmelidir.”

Hayvan haklarının yerine getirilmesini isteyen gönüllüler isteklerini de sıraladı:

“Seferihisar Prof Dr İsmet Sungurbey Sokak Hayvanları Bakımevinde

“Kısırlaştırma en önemli önceliğimiz olmalıdır, Bakımevi yaşam şartları düzeltilmelidir, Beslenme ihtiyacı yanında, engellerin, anne ve bebek sağlık kontrollerinin yapılarak temel ihtiyaçlarının karşılanmasını istiyoruz. Temizlik ve Hijyen koşullarının iyileştirilmesi, Bakımevinde yeterince Veteriner istiyoruz. Sokak Hayvanları yuvasına teslim edilen hayvanların kayıtlarının tutularak gerektiğinde medeni bir uslüp ile bilgi verilmesini, Bakımevi çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesini, Gerek telefonla gerek bakımevine gelerek, hayvan sahiplenmek isteyen insanlara karşı ve ya kısırlaştırma için randevu almak isteyenlere karşı kullanılan üslubun daha medeni olmasını istemekteyiz.

Küpeli ve Tedavisi biten hayvanlar alındıkları yere bırakılmalıdır.

Unutulmamaıdır ki; Gönüllüler ve Sivil Toplum kuruluşları hayvanların temel ihtiyaçlarının karşılanmasında, maddi ve manevi olarak, Belediyeye, hayvan bakımevi veterinerlerine, Hayvan bakımevi yönetimine, hayvan bakımevi çalışanlarına işlerini kolaylaştırarak yardımcı olan insanlardır. ”

Belediye Bakım evinde iletişimsizlik ve hakaretvari yaklaşım gördüklerini iddia eden hayvanseverler “Seferihisar Belediyesi ile geçmişte çok güzel işler bu iyi niyet ile başlamış ve devam etmiştir, Bu çalışmalara ara vermeden daha büyük gayretle devam edilmelidir.” dedileri.

Bir cevap yazın