Rahşan Ecevit vefat etti

Gündem

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi ve DSP’ ve DSHP’nin kurucusu Rahşan Ecevit hayatını kaybetti. Ecevit’in, 5 yıldır tedavi gördüğü GATA’da yaşlılığa bağlı olarak çoklu organ yetmezliğinden 97 yaşında  yaşamını yitirdiği belirtildi.

Rahşan Ecevit (doğum adıyla Zekiye Rahşan Aral), 1923 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Rahşan Ecevit; ressam, yazar ve siyasetçi kimliğinin yanı sıra Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Son istegi “DSHP’yi tekrar işleve sokun” oldu. Rahşan Ecevit hasta yatağında Türk siyaset hayatını takip etmeye devam ederken DSP’nin Ecevit ilkelerinden uzaklaştığını dile getirerek DSHP’nin tekrar harekete geçmesini istedi ve Hüseyin Alpay’a görev verdi.  Hüseyin Alpay ” Degerli hanimefendi Rahşan Ecevit’in vefatı hepimizi derinden üzdü. Cenaze işlemlerini takip ediyoruz Rahşan Ecevit hanımefendinin Türk siyasetine olan katkıları asla unutulmayacaktır. Ruhu şad, mekanı cennet olsun” dedi.

Chp Genel Başkanı Kemal Kilictaroglu’da yayınladığı mesajda “Genel Başkanım Bülent Ecevit’in yol arkadaşı, siyasi tarihimizin önemli ismi Rahşan Ecevit’i kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim. Vefa, sadakat ve mücadele dolu yaşamıyla sonraki kuşaklara örnek olacaktır. Kendisine Allah’tan rahmet tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Dsp Genel Başkanı Önder Aksakal ise “Rahşan Hanımın eşi Başbakanımız Bülent Ecevit’in yanına defin edilmek vasiyeti olduğunu biliyoruz. Bunun için Bakanlar kurulu gerekiyor. Müracaatta bulunacağız.Allah rahmet eylesin dedi.

Bir cevap yazın