Akarca Halkından Balıkçı Barınağı Tepkisi

Gündem, Yerel Haberler

Seferihisar’ın sayfiye alanı Akarca’ya yapılması planlanan Balıkçı Barınağı ile bir araya gelen halk tepkilerini ve kaygılarını dile getirdi. Akarca Gündenay önünde toplanan vatandaşlar  Balıkçı Barınağının kaplayacağı alanı yürüyerek dolaştılar.

Akarca Halkı adına konuşan Tuna Özakman “Burada çok büyük bir balıkçı barınağından söz ediliyor. Projeye baktık, inceledik. 117 bin 672 m2 toplam alan üzerine inşa edilecek, bunun 59 bin m2 si deniz üzerinde olacak. Deniz üzerine büyük bir alan dolgu demek oluyor bu. Ayrıca dalgakıran boyu 650 metre, tali dalgakıran boyu 195 m2. Bunu da düşünürseniz artık Akarca’nın denizini oturduğumuz yerden göremeyeceğiz. Seferihisar’ın en güzel koyu, en güzel denizi yok olacak” dedi.

Yine Akarca halkı adına konuşan Hakan Tüte “Bu balıkçı barınağı yerel balıkçılar için yapılmyor. Trol tekneler ve balık çiftliklerinin yük yaşıyan tekneleri için düşünülüyor olmalı ki, özellikle “Büyük tekneler” notu düşülmüş. Biz Balıkçı Barınağı yapmayın demiyoruz. Biz balıkçı barınağını bunun için uygun bir yere yapın diyoruz. Akarca koyu buna uygun değil. Akarca koyu fok yaşama alanıdır. Akarca koyu deniz çayırlarının yetişme alanıdır. Doğaya bu darbeyi vurmak doğru değil. Bizler Akarca sahiline Balıkçı Barınağı istemiyoruz” dedi

Akarca Halkı bu yürüyüşün keşif amaçlı olduğunu Akarca’da yaşayan herkesin bilgilenmesi amaçlı olduğunu belirterek “Biz Akarca Sivil İnisiyatif ve hizmet platformu adı altında bir grup oluşturduk. Sosyal Medyada tüm Akarca Sakinlerini ve Akarca dostlarını bu grubumuza bekliyoruz” dediler.

Geçtiğimiz günlerde Akarca sakinleri Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın ile de görüşmüş, Balıkçı Barıbağının yerinin değiştirilmesi için dileklerini sunmuşlardı. Akarcalılar bir an önce balıkçı barınağı için çözüm bulunmasını istiyor.

Bir cevap yazın