SEVİL EGE- Bakış”Yeni Dünya Düzeni”

Gündem, Köşe Yazarları

YENİ DÜNYA DÜZENİ

En çok kucaklaşmayı seven insanlar olan İtalyanlar. Artık kucaklaşamayacaklar

El öptürmeyi seven Türkler. Artık bu geleneği yok edecekler.

Yunanlılar acaba sirtakiyi bundan sonra nasıl oynayacaklar. Ya da Ruslar karşılaştıklarında nasıl bir sahne göreceğiz bundan sonra?

Devlet adamları seyahat edecek mi? Toplantılar mı yoksa telekonferans mı yapacaklar?

Tokalaşmanın, sarılmanın olmadığı, insanların fiziksel hiç bir temasta bulunmadığı Dünya. Bilim kurgu filmlerinde görmüştük değil mi?

Corona Virüs. Bana Vebayı hatırlattı. Çok uzağa gitmeyeceğim. Seferihisar’da Veba etkisinden bahsedeceğim. Tabi yüzlerce yıl öncesinden

Kavakdere ve Orhanlı Köylerinin üst taraflarında başka köyler olduğunu ve bunların Veba’dan yok olduğunu çoğumuz biliriz. Peki böylesine Veba vurgunu o köyleri psikolojik etkilememiş mi?

Kavakdere Köyü’ne bir bakalım. Benim hep dikkatimi çekmiştir. Köy dağınık yerleşimlidir. Evler arasında nerden baksanız 5 dönüm mesafe vardır. Sadece küçük bir bölümde cami, okul ve bir iki bina yanyanadır.

Hatta Kavakdere’nin yaşlılarına bunu sormuştum. Bir zaman köyü bir araya toplama projesi olmuş ama onay vermemiş köylüler.

Vebadan en çok kayıp yaşayan Kavakdere Köyünde evler birbirine mesafeli oluşturulmuş. Bu bizim gözümüzün önündeki örnek. Vebadan sonra Yeni Köy Modeli Kavakdere. Veba yani “Kara Ölüm”ün insanlar üzerindeki etkisi.

Şimdi gelelim günümüze. Karşımıza çıkan Corona Virüs ya da diğer adıyla Convit-19 Virüsü bizi ısrarla birbirimizden uzaklatırmaya çalışıyor. “Sosyal Mesafeye dikkat et, evden çıkma” gibi.

Bir çok kişi bu virüsün laboratuvar ortamında yapıldığını iddia etti. Açıkçası bende öyle düşünüyorum.

Önceleri bunu Çin ekonomisini çökertmek amaçlı ABD’nin yaptığı iddialarına destek verirken, birden farklı düşünmeye başladım. Bu Virüsü Neden Çinliler yaratmış olmasın ki?

Değişen dünya düzeni en çok kimin işine yarayacak diye düşündüm. Evet..  Çinlilerin. Teknoloji ve internet üzerinden satış. Ve her an interneti kullanan genç nesil. Hanginiz internet kullanarak Çin’den sipariş vermediniz ki? Hadi site adı söylemeyeyim. Bilmeyeniniz yok zaten.

Peki hiç şunu fark ettiniz mi? Dünya Corona Virüs ile ölen Çinlileri konuşurken, Çinliler Batıdaki bir çok şirketin hisselerini satın alıyordu. Öyle bir ekonomik taktik izlediler ki şu an Avrupa’nın ve ABD’nin bir çok önemli şirketinin büyük hissedarı oluverdiler bile.

Bunlar teori tabi ki. Benim donelere dayalı teorilerim..

Ama yeni dünya düzeni dedim ya yazımın başında. 2020 bir milat. Tarihin dönüm noktası.

Ayrıca bu virüs niye çoğunlukla yaşlıları öldürüyor hiç düşünmediniz mi? İnterneti kullanamayan yaşlılara ihtiyacı yok yeni düzenin. Yaşlılar sistemin içinde değil çünkü.

İnsanlar o kadar korkmalı ki artık alışverişlerini internet üzerinden yapmalı. Bu korku giderek alışkanlığa dönüşmeli. Öyle çok dönüşmeli ki internet üzerinden maaş alınmalı, internet üzerinden sipariş verilmeli, internet üzerinden fatura ödenmeli.

Artık yapay zekanın konuşulduğu dünyada Çin’in 1,4 milyarlık nüfusundan 3 bin-5 bin kişi ya da 20 bin kişi ölse etkiler mi onları? Çin’de zaten doğal sebeplerden o kadar insan her gün ölüyor.

Küresel teknoloji para babalarının dünya üzerinde kurduğu oyun ve Yeni Dünya Düzeni

Onların üzerimize saldığı bu ölümcül virüsten kurtulmayı başaracağız. Ama bilim kurgu filmlerinde yıllardır izlete izlete beynimizi alıştırdıkları o iki dünya var ya….

İşte o iki dünya devreye girecek yakında. Corona buna yetmezse birkaç yıl sonra başka virüslerde gelecek. Taki insanlık onların istediği kıvama gelene kadar.

Neydi filmlerde izlediğimiz o iki dünya ve iki ayrı tepkimeli insanoğlu.?

Hani teknolojiye “hayır” deyip dağlara yerleşenler ve kendilerine taştan duvarlar örüp doğal yaşamı seçenler ve onlara karşı ful teknoloji ile donatılmış yapay zeka ile dünyayı yönetenler. Bu iki grup birbirini sevmez filmlerde. Hatta teknoloji dünyasındakiler, doğal yaşamı seçenleri bulup yok etmek isterler. İki ayrı hayat şekli

Yeni Dünya Düzeninde bizler birini seçeceğiz.

Ya tamamen internetin olmadığı, teknolojiden uzak, kendi yiyeceğini ekip biçeceğin bir Dünya,

Ya da tamamen sosyalleşmenin bittiği herkesin sadece internet üzerinden yaşadığı bir Dünya.

Tabi bunlar Benceler…

Siz ne düşünürsünüz bilmem ama..

Kesin olan İtalyanlar bir daha asla o neşeli kucaklaşmalarını yapamayacaklar.

Corona Virüsten korunun, Sosyal Mesafeyi koruyun. El yüz elbiselerinizi dezenfekte edin. Yaşlılarınıza dikkat edin.
Biz bununda üstesinden geliriz, sabır ve dayanma gücü dileklerimle…

Sevil Ege

GazettEge-21.03.2020

 

Bir cevap yazın