Seferihisar’da Coronavirüs Tanılı Hasta Sayısında Artış Yaşanır Mı?

Gündem, Sağlık, Yerel Haberler

Seferihisar’da yasayan ve bir süre önce emekli olan mikrobiyoloji uzmanı E.A GazettEge’ye telefon ile verdigi bilgide izlenim ve tahminlerini şöyle anlattı.
“Coronavirüs ile ilgili tıbbi yayınları takip ediyorum. Virüs serbest dolaşım ile artiyor. Seferihisar’da ise şu ana kadar hersey yolunda gitti.

Ancak gectigimiz hafta karatina soylentileri ile ilçede ikinci konutları olan vatandaşlarımız buralara geldi.Tahmini olarak ilce nüfusu yuzde ne kadar artti bilemekle birlikte benim tahminim nüfus 70 bin ile 100 bin arası oldu.

Gelen ikinci konutlardaki vatandaşlarımızım virüs ile teması olanı mutlaka olacak. Ama bu insanlar evlerinde kalmak için geldiler. O yüzden serbest dolaşımda olmayacaklar. Vaka sayısındaki artış kimseyi korkutmasın.Bu anlamda bu artış pandemide oldukça dogal
Ayrıca Izmir ili icerisinde cok sayıda virüs vakası var. Seferihisar’dan iş için merkeze gidip gelen insanlarda taşıyıcı olacak. Bu da doğal bir süreç.

Burada ne yapacagız. Vaka Sayısına odaklanmayacağız. Riskin heran oldugunu kabul edecegiz. Özellikle yaşlıları tam izole edecegiz. Sosyal mesafeye dikkat edecegiz. Virüse yakalanırsak tedavi olmak için en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edeceğiz.

Panik yapmaya gerek yok. Ama bu dünya çapında bir pandemi. O yüzden virüse yakanma sayısının hızının kesilmesi gerek. Hastanelerde tedavi olabilmek için bu önemli. Hepimiz birden virüse yakalanmamalıyız. Hızı minimumda tutmalıyız. Sağlık calısanlarının işini kolaylaştırmamız gerekiyor

Seferihisar şu ana kadar Türkiye Geneline bakılınca oldukça iyi korundu.
Bu korunmanın devam edebilmesi için sosyal izalosyon şart.
Evden mecbur olmadıkça çıkmayın” dedi

GazettEge 31.03.2020

One thought on “Seferihisar’da Coronavirüs Tanılı Hasta Sayısında Artış Yaşanır Mı?

Bir cevap yazın