Sevil Ege-Bakış-Kınamadım,Kınamıyorum,Kınamayacağım..

Köşe Yazarları

 

Benim mesleğim ne diye sorarsanız?  Yıllardır herkes “Gazeteci” diye cevap verir.

Hiç bir zaman bu işi “dört dörtlük yaptım” demedim. Ama elimden geldiğince karakterli ve kurallara uygun olarak yaptığıma inanıyorum. Biraz babamın etkisi ile, biraz tesadüflerle gazetecilik mesleğinin içine girdim. 1996’dan beri ama yerel,ama ulusal, ama ajans muhabirliği ile bugüne kadar geldim.

Benim şansım gazeteciliğin bu kadar teknoloji ile yoğrulmadığı dönemde koşuşturarak, emek harcayarak haber yapmaktı. Bir bilgisayarın başında oturup kopyala yapıştır haberler yapmadık. İnternet’in bile olmadığı dönemlerde çektiğimiz videoları minibüsle yolladığımız haberler yaptık biz. Yarış içinde herkesten önce haberi yetiştirelim diye kazalar atlattık biz.

Kimsenin haberini kopyalamadık. Kimsenin haberine ortak çıkmadık.

Bir şansımızda o dönemin gerçek usta gazetecileri ile çalıştık. Demet Özbilgin ile başladığım yolda, Engin Yavuz ile devam ederken, Necati Bahçeci’den dersler aldım ve Kazım Erkmen ile gazeteciliğin bütün kural ve ahlakını öğrendim.

Bunları niye anlatıyorum. Bize bir gazeteci terbiyesi verildi. Özellikle gazeteciliği bir üstünlük gibi kullanıp kimseyi tehdit edemeyiz. Kimseyi küçük gösteremeyiz. Kimseyi aşağılamayız. Biz haberimizi tamamen tarafsız yazar, yorumunu yapmayız. Biz okuyucuya ya da izleyene mesajı samimi duygumuzla geçiririz. Biz gerçeği haber yapar ve bunun gücüne sığınırız.

Üzüntü duyduğum bir olayı paylaşmak zorunda hissettim. Geçtiğimiz günlerde gelen bir telefon ile Mhp İlçe Başkanı Sayın Ahmet Şeremet’in bir internet haber sitesinde “kınıyoruz” başlığı ile Seferihisar’daki gazeteciler adına kınandığını öğrendim.

Bu paylaşımı yapanlar benimde daha önce dönem dönem birlikte çalıştığım arkadaşlar. “Yok artık”dedim.

Yapılan paylaşımda bir partinin İlçe başkanı hakkında “imla hatalı paylaşım yapıyorsun” denilerek aşağılanmak istenmiş. Soruyorum arkadaşlarıma bundan  Size ne?

Bir Partinin İlçe başkanına “Hadsiz” demişsiniz. Nasıl yani bu olacak iş mi?

Bunlara ne gerek var?. Bir de aynen şu cümleyi kullanmışsınız. “Seferihisar’da görev yapan basın mensupları olarak”.. Hooop orada bir duracaksınız.

Bu memlekette gazeteci dedin mi ilk akla gelen kim? İyi bir düşünün.

Ben kendi adıma kimseyi kınamıyorum. Kınamadım. Yarında kınamayacağım. Gazeteciyim, gücüm var, dur şunu bir “kınayayım” diye bir gazetecilik ahlakı yoktur.

Ayrıca bu kurduğunuz dernek önce Seferihisar Basın Derneği, sonra Seferihisar Gazeteciler Derneği oldu. Bir karar verin. Dernek kurmak en doğal hakkınız. Bizde daha yeni bir dernek kurduk. 7 kişi bir araya gelip kuruyorsunuz. Yani mesleğinizin ne olduğu önemli bile değil. Kurmak değil, onu devam ettirebilmek önemli. Belli üye sayısına çıkacaksınız. Kongresini yapacaksınız. Sonra eğer sürdürebilirseniz başarılar dileriz.

Ben buradan tüm Seferihisar İlçesi bilsin istiyorum. Benim o “kınama” yayınlanan dernek ile alakam yoktur. Benim görev yaptığım GazettEge ve birlikte çalıştığım arkadaşlarımın hiç bir alakası yoktur. Hatta dernek üyeleri kimlerden oluşur bilmem bile.

Ama şunu bilirim. Gazeteci olmakta haddini bilmeyi gerektirir.

Siyasilerin hepsine eşit mesafedeyim. Belediye Başkanı İsmail Yetişkin her zaman söylerim mahalleden kardeşim, ailecek görüştüğüm yakınımdır. Ama durduk yerde arayıp meşgul etmem. Ak parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın’ı pek tanımam. Toplam oturup beş dakika konuşmuşluğum yoktur. Basın bülteni geçer, yayına alırız. Mhp İlçe Başkanı Ahmet Şeremet ile 1999 Yerel seçimlerinde epey bir siyaset kavgası yapmışlığımız vardır. Ben DSP’de o MHP’de yarış halinde gençlik ile epey kırdık birbirimizi. Sonra anladık ki en güzeli kardeşlik.

Evet Mhp İlçe Başkanı Ahmet Şeremet. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Ama vatan sevdasında birleşiriz.

Sayın Ahmet Şeremet Biz seni asla ve asla kınamayız. Haddimiz değil. Bir şey dediysen bir bildiğin vardır.

Sayın Belediye Başkanımız İsmail Yetişkin tarafsız şekilde kopyalamadan takip ederek haberlerini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

Sayın Ak parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın sizinde aynı şekilde haber verdiğiniz sürece takibinizi yapar, haberinizi yayınlarız.

Ama bizim asıl işimiz, halkın haberini yapmak, halkın sesi olmaktır.

Biz Halkımızın sesi olmaya devam edeceğiz. Halkımız da bize destek olmaya devam edecek. Başarımızın sırrı Halk ile yürümekten geçiyor. Samimiyetten geçiyor. Böyle olmaya da devam edecek

Yazıma son vermeden önce bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Tüm Dünya topyekun CoronaVirüs ile mücadele ediyor. Biz gazetecilerin bu günlerde görevi toplumu bilinçlendirmek, gerek yerel, gerek merkezi yönetimin işini kolaylaştırmak, Ayrıca kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaktır.

Bu günleri atlatabilmek için devlet, millet elele verme zamanımız. Biz gazeteciler olarak kavga ortamı değil, kardeşilik ortamı yaratmakla yükümlüyüz. Hep birlikte güzel günlere kavuşmak dileklerimle.

Saygılar

A.Sevil Ege

Gazeteci-Yazar

 

 

 

7 comments

  • Hayırlı akşamlar Sevil Hnm bu muhteşem tespit ve güzel yazın için çoook teşekkür ederim işte gazetecilik bu gazeteciliği beceremeyip yapılan yorumlara tahammül edememek yetmezmiş gibi yorum yapan arkadaşlarımıza ( hadsiz) diyecek kadar haddini bilmeyen sözde gazetecilere çok güzel bir ders olmuş . Söylenecek çok şey var ama şimdilik susuyoruz bugüzel yazın İçin tekrar teşekkür ederim saygılarımla

  • Bu ilçede yaşayıp bu tartışmaya konu olan kişileri tanıyan herkesin Ahmet Başkanı haklı gördüğünü biliyorum. Sevil Ege’yi de bu yazıyı kaleme aldığı için tebrik ediyorum.

  • Ağzınıza, yüreğinize, kaleminize sağlık Sevil hanım. Yeni nesil gazetecilerin görevi tribünlere oynamak olmuş maalesef, gerçeklerden uzak, çamur at izi kalsın politikası peşindeler. Bir partinin ilçe Başkanını imla hatası gibi basit bir hatadan ötürü itibarsızlaştırmaya çalışmaları da kendi itibarsızlıklarını gün yüzüne çıkarır. Siz aynı temiz, gerçek duygu ve düşüncelerinizle haberciliğe devam edin lütfen. Onlarda yerinde saymaya devam etsinler..

  • Sevil Hanım öncelikle bu dik duruş ve objektif bakışınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Gazeteci tarafsız ve objektif olmalı. Olayları halka olduğu gibi aktarmalı Birilerinin değil halkın gazetecisi olmalı.
    Evet kendini bilmez birileri İlçe başkanımız yazısını eleştirmiş. (Kınamış demiyorum hadlerine degil). Bu zatlar öncelikle sizin gibi bir hanım efendiden ders almalılar, bir şeyler öğrenmeliler diyor.Doğrudan yana doğruları yazan, halkı doğru bilgilendiren, Ülkesini, Vatanını, Bayrağını seven Tüm gazetecilere Başarılar diliyorum.

  • Tebrik ediyorum. MHP içinden biri olarak da değil aslında bir vatandaş olarak. Bir gazeteci olarak doğru bakış açısını, eleştirilmeye açık olmak ile saf tutmanın farkını örneklerle anlatmışsınız. Eleştirdiğinde birileri tarafından kınanan sayın Ahmet Şeremet bir şey kaybetmedi. Gördük ki tarafsızlığını ilan eden gazetecilerde bir şey kaybetmemiş. Kaleminize sağlık.

  • Ilçemizde.tarafsız.gazetecilerin.olması.bizlerimutlu.etmektedir.ilce.başkanımız.ahmet.şeramet.ülkesini.milletini.ne.kadar.sevgi.ve.özenle.temsil.ettiği..tüm.ilce.sakinler.tarafından.taktirle.karşılanmaktadır.ülkücülügü.ve.milliyetçiliği.tartışılmaz.yaptığı.çalışmaları.taktir.ediyoruz

Bir cevap yazın