1 Hazirandan İtibaren Normalleşmeye Başlıyoruz

Gündem, Sağlık, Son Dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan kabine toplantısı ardından Covid-19 salgını dolayısı ile uygulanan kısıtlamaların normallesme süreci dogrultusunda hangilerinin sona erdiğini açıkladı
Şehirlerarası seyahat kısıtlaması sona erdi, Lokanta, restaurant, kafe, kıraathane, çay bahçeleri için de mujdeli haber geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması söyle;
“Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve bakım evleri 1 Haziran’da açılacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca takip edilecek. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek.

İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir.

20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba- Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

1 Haziran restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır.

Turizm tesislerinin bünyesinde işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati ayrıca değerlendireceğiz.

Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran’da faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri de 1 Haziran’da açılıyor. Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran’da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.

Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır. Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren, kütüphaneler, gençlik merkezleri, kampları, kıraathaneler 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecektir.
İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir” dedi

One thought on “1 Hazirandan İtibaren Normalleşmeye Başlıyoruz

  • Dün, Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılışı vardı. Bu gün ise, 65 yaş üstü ile 18 yaş altı bütün fertlere, manevi olarak bir kez daha darbe indirilmiştir. 1 Haziran’den itibaren neredeyse her şey serbest, trenler, uçaklar, futbol, camiler, park bahçeler dinlenme tesisleri, kafeler vs vs vs. Bu millet bunun hesabını sandıkta sorar.

Bir cevap yazın