SMA Hastası 14 Aylık Yağız Ege İçin Seferihisar’a Çağrı

Gündem, Özel Haber, Yerel Haberler


Seferihisarlı Çiftdal Ailesinin yegenleri SMA Hastası Yağız Ege için gazetemiz yazarları ve aynı zamanda Seferihisar Kent Konseyi temsilcileri olan Sevil Ege ve Uğur Alparslan harekete geçti.

Yağız Ege’nin dayısı Recep Çiftdal ve teyzesi Sevda Cifdal Şengil ile bir araya gelen yazarlarımız tüm Seferihisar’a “bebeğimize sahip çıkalım” çağrısı yaptı

Henüz 14 aylık olan Yağız Ege Öztürkhan SMA tip 1 yani Spinal Müsküler Atrofi dediğimiz kas hastalığına sahip. Kendisine 3,5 aylıkken bu hastalığın tanısı konuldu. Hastalık Yağız Ege’nin vücudunda protein üretimi olmamasına neden oluyor. Belli aralıklarla alınan ve Türkiye’de de kullanılan bir ilaç var. Fakat ilaç tam iyileşmeyi sağlayamadığı gibi, Yağız Ege 8 aydır o ilacı da alamıyor.

Teyze Sevda Çiftdal Şengil”Yeğenimizin hayata tutunması için Amerika’da bulunan ve fiyatı 2.3 milyon dolar olan o ilaca ihtiyacımız var. Kampanyalar başlattık. İnsanlar destek olmaya çalışıyor, SGK ilacı karşılamıyor. Devlet büyüklerimizin duyup bebeğimizi kurtarmasını istiyorum. “dedi

Recep Çiftdal ise “Türkiye’de bir ilaç olduğu için SGK yurt dışındaki ilacı ödemiyor.Ama Türkiye’deki ilaç hastalığı tedavi etmiyor. Sadece ABD’de bir ilaç bu SMA Tip 1 hastalığına sebep olan geni onarıyor ve hayat kurtarıyor. Çocuğun bu ilacı 2 yaşından önce alması gerekiyor. 8 ay içinde ABD’ye gidilmesi ve tedavi olması gerekiyor. Yağız Ege’nin anne ve babası Didem ve Melih Öztürkhan yardım kampanyası başlatmak için çabalıyorlar. Çok mücadele veriyorlar” dedi.

Gazetemiz Haber koordinatörü ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevil Ege “Bir anne yüreğinin bu duruma dayanması ne kadar zor iken Didem Çiftdal Öztürkhan kardeşimizin yavrusu Yağız Ege için mücadelesini gördüm. Hepimiz şimdi onlara destek olmak zorundayız. Yağız Ege için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz” dedi.

Seferihisar Kent Konseyi Engelli Meclis Başkanı ve yazarımız Uğur Alparslan da “Ben böyle minik bebeklerin hastalıkla mücadele ettiğini televizyonda gördüğümde bile çok üzülüyorum. Recep kardeşimin yeğeni olduğunu öğrenince böyle yakınımızda bu mücadele verilirken elimiz kolumuz bağlı duramayız. Tüm Seferihisar’ı Yağız Ege için elele verelim. Bu çocuğun hayatını kurtaralım” dedi.

Bir cevap yazın