SEVİL EGE-BAKIŞ-Dünya

Köşe Yazarları

 

Üzerine ne şarkılar, şiirler yazılmış değil mi? Dünya
Üzerinde yaşadığımız gezegen.

Son bir yıldır hepimizin garipseyerek “e oluyor bu dünyaya?dediğimiz bir gerçek.
Genelde bakarsak pandemi, felaketler, depremler, sel baskınları. Biz insanların kendi eliyle yaptığı ve dünyayı isyan noktasına getiren olaylar.
Ama bugün dünya geneline değil. Sadece yaşadığımız yere bakalım istiyorum.

Neler oluyor Seferihisar’a..
Bir kadın cinayeti haberine uyandık bir sabah. Eski kocası Sultan’ı katletti. Çocukları için yaşam mücadelesi vermekten öte bir amacı olmayan Sultan Kaya haketmediği şekilde öldü. Türkiye’de bir çok yerde olduğu gibi. Kadın Cinayetleri arttıkça arttı. Ve engelleyemiyoruz.
Bir başka gün bir haber Sığacık’tan geldi. 32 yaşında bir adam, nedensiz yada ufak sebeplerle intihar etti. Çok üzüldüm. Neden diye sordum? Ama yok çaresi.Tarım Ailesine sabırlar, merhuma Rahmet diliyorum.

Ardından yine Sığacık’tan bir haber geldi. Yangın. Aman Çamlık yanıyor.
Nasıl Yani Çamlık hiç yanmaz ki?İki yüzyıldır, belki de daha fazla zamandır orada. Bizim Çamlığımız. Yanamaz.
Hiç bir yangında görmediğim bir halk dayanışmasını Çamlık yanarken gördüm. Bir halkın bir orman alanını bu kadar sevmesi çok anlamlı. Herkes bir avuç bile olsa yer söndürmek için çalıştı.
Çünkü yanan sadece orman değil, anılarımızdı.

Ve bu hafta. Büyük bir acı. Hayat dolu, güleç yüzlü bir gencimizin intihar haberi. İnanılır gibi değil. Mantığa oturtamadığımız ama gerçek olmasını kabullenmek zorunda olduğumuz durum
Seferihisar’a Neler oluyor? Pandemi yasakları azalıyor. Bunları oturup konuşmak zorundayız. İlçemize neler oluyor, her açıdan incelemeliyiz. Gerekiyorsa sosyologlara, psikologlara danışmalıyız.
Seferihisar’a sahip çıkmalıyız.

Öncelikle yakın aile dostlarım Aktaş ve Taşçı Ailelerine Sabırlar diliyorum. Henüz 27 yaşında kaybettiğimiz, oğlumun ana sınıfından ilkokula ve bugüne arkadaşı Ahmet Aktaş’a Allah’tan rahmet diliyorum. Kelimelerle ifade edilemeyecek kadar üzgünüm.. Çok Üzgünüm.

Saygılarımla

 

Sevil Ege,28.07.2020

Bir cevap yazın