Akarca Halkı Pazar İstiyor

Gündem, Özel Haber, Yerel Haberler

AKARCA PAZARINI BEKLİYOR
Akarca Sakinleri bir süredir, bir pazar ya da market açılması için bekliyor. Bu isteklerini defalarca kez dile getiren Akarcalılar, olumlu cevaplar almalarına rağmen verilen sözler tutulmuyor.
Akarca’da bir ses getirmek amaçlı bir araya gelen Tuna Özakman, Hakan Tüte ve Şaban Başağaç ile bir araya gelen Haber Koordinatörümüz Sevil Ege Akarca’nın pazar zorununu konuştu.
15 yıldır Akarca’da ikamet eden ve halkın sesini duyurabilmek amaçlı Seferihisar Halk İnsiyatifi Platformunu kuran Tuna Özakman “Akarca’da bir pazar kurulması için talebimiz oldu. Buna niye çözüm bulunamıyor. Burada yaşayan 15 bin nufüs var. Bakın Pandemi dolayısı ile pazarı 3 güne böldü belediye. Bundaki amaç ne? Yoğunluğu azaltmak. Madem yoğunluğu azaltmak amaçlanıyır, niye nurada yaşayan 15 bin kişi Seferihisar’ın merkezine sokularak kalabalık arttırılıyor. Burada bir pazar açılması, hem merkezi hemde burada yaşayan çoğunluğu 65 yaş üzeri insanları rahatlatmayacak mı? Seferihisar Belediye Balkanımıza bu dileğimizi söyledik. Olumlu cevap aldık. Ama aylar geçti. Pazar yok. Burada yaşayan insanların bir çoğu toplu ulaşım araçlarını kullanıyor. Bakın bu salgın hastalık döneminde hem tehlike, hem yaşı büyük vatandaşlarımız için bir işkence. Araçları ile merkeze gidenlerde oradaki trafik sıkıntısını arttırmıyor mu? Biz akarcalıların pazar isteği bu kadar olamaz bir şey mi? Sürekli olarak Akarca’ya sözler veriliyor ama tutulmuyor. Biz olamayacak bir şey istemedik. Haftada bir kurulacak pazar istedik. Akarca halkının isteklerini yerine getirmeyenleri biz defterimize not ediyoruz” dedi.
Akaca’da pazar ya da market kurulmamasını biraz maksatlı gördüğünü belirten Akarca sakini ve Akarca Sivil İnsiyatif platformu kurucularından Hakan Tüte “Ben yıllarıdr yaz kış burada oturuyorum. Buraya bir pazar yapamıyorlara bir market yapsınlar. Mesela içerisinde normal market, kapısı önünde de sebze ve meyve reyonu olsun. Belediye Başkanımız İsmail Yetişkin bir 500 m2 lik belediye arsası olduğunu, buraya bunun yapılabileceğini dile getirmişti. Fakat bir atılım olmadı. Acaba diyorum ben kendi kendime. Bu Seferihisar’daki marketler Akarca’da yaşayanlardan gelen pasta payını kaybetmek istemiyor mu? Bu sebepten mi burada bir pazar ya da market açılamıyor. Akarca halkına görülen bu işkence reva mı? Sığacık’da pazar var, Ulamışta pazar var. Akarca’ya gelince yok. Şu gün Akarca’da pazar kurulacak desin Belediyemiz. Pazaryeri göstersin. Bunun ona bir maaliyeti de yok. Daha kazanç sağlar. Ama yok Akarca Halkı önemsenmiyor. Ya da yol üzeri büyük marketler Akarcalıyı elinden kaçırmak istemiyor. Tamam o zaman gelsinler. Onlarda buraya market açsınlar.” dedi.
Yine Akarca Sivil İnsiyatifi kurucusu olan Yenisu sitesi sakini Şaban Başağaç “6 yıldır burada yaşıyorum. 6 yıldır bir verilen söz yerine gelsin görmedim. Biz seferihisar belediyesi için büyük bir gelir kaynağıyız. Emlak vergilerimiz bile büyük destek. Burada binlerce kişi var. Bu yıl bu insanlar salgın yüzünden kışında gitmeyecek. Akarca’da yaşamaya devam edecek. Bakın bir bankamatik bile yok Akarca’da. Heryer hizmet alıyor. Sığacık’da 7 market var. Biz niye üvey evlat muamelesi görüyoruz. Akarca’ya Pazar ya da market istiyoruz. Artık bize üvey evlat muamelesinden vazgeçsinler” dedi.
Bir an önce Pazar ya da market kurulmasını isteyen Akarca sakinleri “verilen sözler tutulsun. belediye bir gezici manav gönderiyor. Belediye otobüsü içinde. O burada yaşayan binlerce insana yeterli değil. Akarca’ya bir pazar ya da bir market kurun, hem Seferihisar merkezdeki kalabalık ve trafiği rahatlatın, hem de Akarca’da yaşayan insanlara bir nefes aldırın. Seferihisar Belediye Başkanımıza sesleniyoruz. BİZ PAZAR YA DA SÜPERMARKET İSTİYORUZ” dediler

 

 

Bir cevap yazın