Sevil Ege- Bakış- Palamut Ağacı

Köşe Yazarları

Ne zaman 11 Eylül tarihi yaklaşsa düşüncelere dalarım.

Eski Seferihisar canlanır gözümde. 30- 40 sene öncesi. Merkezden çık Akarca’nın sonuna kadar her yer palamut ağacı. Tepecik Mahallesinin karşı tarafından Tuzla Mevkine kadar palamut ağacı. Gemisuyu ve etrafı palamut ağacı.

Akarca’da şimdi sitelerin olduğu her yer palamut ağacıydı. Denizden çıkıp palamut ağacının gölgesinde oturulurdu.
11 Eylül ve Palamut ağacının bağlantısı ne peki? Bana göre büyük bağlantısı var.
Küçük bir çocukken o palamut ağaçlarının arasında gezerken “ne kadar çok ağaç var” derdim. Ve annem bana döner “O ağaçların her birinin altında bir şehit yatar. Bu topraklar kolay kazanılmadı.” derdi. Bizim bahçelerimiz, akrabalarımızın tarlaları. Hepsi palamut ağacı.

Çocuk aklımla durur. Palamut ağaçlarının yanında saygı duruşunda bulunurdum.
O zamanlar bunun annemin bana vatanseverlik aşılamak için söylediği söz olduğunu fark etmesemde palamut ağaçları benim için çok değerliydi.
Palamut ağaçları zamanla yok oldu. Yerlerine evler geldi. Ama hala bazıları ayakta. Ve ben onlara baktıkça annemin sözünü hatırlarım. “O ağaçların her birinin altında bir şehit yatar”

Bu topraklar şehit kanı ile sulandı. Biz vatansever bir nesil olarak yetiştik ve çocklarımızı da bu şekilde yetiştirdik.
11 Eylül Seferihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı kutlu olsun. Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere mücadele veren o muhteşem ordumuza selam olsun.

Şükranlarımızla.

Bir cevap yazın