TÜRK DENİZ TARİHİNİN ÖNEMLİ TEKNESİ KAYITSIZ III YENİDEN MAVİ SULARDA

Gündem, Yerel Haberler

Türk Bayraklı Kayıtsız III adlı teknesi ile tek başına (solo) dünya turuna çıkan Özkan Gülkaynak, 1 Temmuz2006’da İzmir’den başladığı seyahatini “Kıyılar bozulmasın, denizler temiz kalsın” sloganıyla sürdürmüş,seyahatinde hiçbir elektronik seyir aygıtı kullanmayan denizci, dünya turunu tamamlayarak 1 Temmuz günü İzmir Pasaport Limanı’nda karşılanmıştı.

Türk denizcilik tarihine geçen Kayıtsız III teknesi Sığacık Limanında yeniden deniz ile buluştu. Bir süredir karaya çekilen Kayıtsız III bakım ve onarım çalışması yapılıyordu. Tekrar denizlerle buluşması amaçlanan KAYITSIZ III tekne sahibi denizci Özkan Gülkaynak’ın değimi ile “Yeniden Doğdu”

Gülkaynak ” Kayıtsız  III Doğanın zorlu koşullarında adeta eskimeyecek ve hep yaşayacak biçimde yenilendi.Birmanya tiki ağacından yeni güverte, alt kesimlere nem iletmeyecek ve çürümeyecek biçimde elyaf bariyerleri oluşturlarak yenilendi.Güverte üzerinde yer alan baston(civadra) kıç platform gibi unsurlar yeniden yapıldı.Özel bronz alaşımlarından el yapımı imal edilmiş   yeni ekipmanlar eklendi.Lamine edilerek çok özel yöntemlerle biraraya getirilen ahşaplarla ve üzerindeki bronz ekipmanlarla yepyeni bir yelken direği imal edildi. Sanatsal görünüm korunarak en zorlu koşularda bile seyir yapacak hale getirildi” dedi

Özkan Gülkaynak  birlikte okyanusları aştığı ve  derin anıları olan Kayıtsız III e sımsıkı bağlı  Aile bağları nedeniyle şimdilik uzak denizlere seyir planlamadığını belirten Gülkaynak en uygun zamanda Norveç fiyortları hatta kuzey kutup bölgesinde Kayıtsız teknesiyle seyirler planladığını belirtiyor.

Bir cevap yazın