Akarca Halkından Arıtma İsyanı: “Denizimiz Kirleniyor”

Gündem, Sağlık, Yerel Haberler

İzmir Seferihisar İlçesinde sahil kenarında yoğun nüfusa sahip İztur ve Sertur siteleri olarak bilinen Akarca Tuzla mevkinde arıtma tesisinin denize boşaltıldığı yerde yoğun kirlilik ve koku oluşuyor.

Burada yaşayan ve önceden mavi bayraklı olan plajın, şimdilerde kirlilikten dolayı bayrağının alındığı ve hastalık saçan bir denize dönüştüğünü belirten  sakinler bir basın açıklaması yaptı.

Burada yaşayan ve denize girmek için kullanan yaklaşık 100 kişilik bir grup sahilde toplanarak kanalizasyonun denize döküldüğü yerde basın açıklaması yaptılar.  Denizin kirlilik oranının artması dolayısı ile mavi bayrağının geri alındığına dikkat çeken vatandaşlar bir doğa harikası olan plajın giderek yok olduğunu ve önlem alınmasını istediler.

Yıllar önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan arıtmanın 15 bin nüfusa göre planlandığını, şimdi nüfusun 45 bini geçtiğini, ayrıca yaz aylarında 150 bin üzerine çıktığına dikkat çelen vatandaşlar önceden Seferihisar Belediye Başkanı olan şimdi Büyükşehir belediye Başkanı olan Tunç Soyer’in buradaki durumu çok iyi bildiğini ve bir an evvel çare üretmesini istediler

Basın açıklamasını tüm vatandaşlar adına gerçekleştiren İztur sakini Muzaffer Haksel “Bilindiği üzere Akarca’da Arıtma tesisi yıllardan beri denize deşarj konusu ile gündeme gelmekte, bu durum son yıllarda artan nüfus ile birlikte kapasite yetersizliği sonucunda had safhaya varmıştır. Üç yıl önce bizler bir heyet ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Arıtmalardan sorumlu Müdür Sayın Faruk İşgenç ile arıtma tesisinde buluştuk. O zaman dere islahı, kapasite arttırımı ve derin deşarj konularında verilen sözler yerine getirilmemiştir.

Ayrıca o dönem Seferihisar Belediye başkanı olan Tunç Soyer‘e bu konu defalarca iletilmiş fakat kendisi “arıtma İzmir Büyükşehir Belediyesinin yetkisinde” diyerek konuyu geçiştirmiştir. Sayın Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra da kendisine İztur site yönetimi olarak kapsamlı bir dosya sunduk, ancak 1.5 yıl geçmesine rağmen bu konuda şu ana kadar bir gelişme olmadı. Geçen sene mavi bayrağı indirilerek büyük bir ayıp yaşatılan koyumuz ve sakinlerine karşı verilen sözler tutulmamıştır. Halk ve Canlıların sağlığını doğrudan tehdit eden bu durum aynı zamanda insanlık suçudur. Bizler yöre sakinleri olarak bu durumu protesto ediyor. Bu güne gereğini yapmayan ve aymazlık içinde olan ilgili birimleri görevlerini yapmaları ve insanlık ayıbını ortadan kaldırmaları konusunda tekrar uyarıyoruz.

İztur sakini Esin Esen ise “Ben burada ikamet ediyorum. Çok güzel bir denizimiz var. Bu sorunu halledemedik ve bir an önce çözüme ulaşmasını istiyoruz. Yetkiler verdikleri sözleri tutsun, artık yeter diyoruz. Bu güzel denizimiz yok olmasın” dedi.

Sevtur sitesi sakini Hayri Odabaşı “Denizimiz bir süre sonra tamamen kullanılamaz olacak. Tunç bey bizi unutmayacağını söylemişti. Seferihisar’dan Büyükşehire başkan gitti. Tunç bey sizi bekliyoruz. Buyrun gelin konuşalım bir çözüm bulalım” dedi

Yine sakinlerden Kemal Çetin ise buraya gelen günü birlikçilerin bilmeden denize girdiğine dikkat çekti ve “Biz ikamet edenler burada çoluğumuzu çocuğumuzu denizde sokmayız çünkü deniz pis biliyoruz. Kanıtı geçen yıl buradan iki mavi bayrağın kaldırılması. Burada bahaneye gerek yok kim yapacaksa buranın çözümünü bulsun bir an önce. İlçe kanalizasyonu buraya akıyor ondan geçtik Kocacayın bütün atıkları buraya boşalıyor. 16500 kişilik nüfusa göre yapılan bir arıtma 150 bin nüfusa yetmez. Bu çok açık” dedi

Akarca’da uzun yıllardır yaşadığını belirten Mücella Erdurak “Arıtmadan çok şikayetçiyiz. Büyük bir sahilimiz var. Dünya güzeli. Ama tüm kanalizasyon buradan denize veriliyor. Çok güzel kıymetli plajımız var. Çok üzülüyorum. Lütfen çözüm bulunsun. izmir Büyükşehir bizim bu sorunumuzu çözene kadar sesimizi duyurmak için mücadelemiz devam edecek “dedi.

İztur ve Sertur sakinleri Arıtmaya çözüm bulunana kadar tepki göstermeye ve seslerini duyurmaya devam edeceklerini belirtiler

Bir cevap yazın