Binali Yıldırım Seferihisar’ı Ziyaret Etti

Gündem, Yerel Haberler

İzmir AK Parti İzmir milletvekili ve Eski Başbakan Binali Yıldırım ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli birlikte Seferihisar’ı ziyaret etti. Yıldırım ve Pakdemirli Ceyda Bölünmez Çankırı, Yaşar Kırkpınar, Necip Nasır, Alpay Özalan ve AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile birlikte Seferihisar Müşerref Hepkon İlköğretim Okuluna gelerek tablet dağıttı. Heyete Seferihisar İlçe başkanı Ahmet Aydın, Ak Parti İl Başkan yardımcıları Hamit Nişancı ve Hayrettin Uçak ile Seferihisar Kaymakamı Naci Aktaş eşlik etti.

Yıldırım öğrencilerle bir süre sohbet etti. Öğrenciler ile ziyaret eden heyetin Koronovirüs önlemi kapsamında sosyal mesafede kalmasına dikkat edildi. Pakdemrli ve Yıldırım 30 öğrenciye tablet hediye etti.

Bakan Bekir Pakdemirli ile AK Partili Binali Yıldırım, 6.6 büyüklüğündeki depremle birlikte tsunaminin vurduğu  Sığacık mahallesini de ziyaret etti. Deprem ardından ilk kez Seferihisar’a gelen Yıldırım tek tek tüm esnafı ziyaret etti. “Geçmiş olsun” dedi. Sığacık Mahallesinde depremin ardından gelen tsunamide boğulan 87 yaşındaki Fatma Laike Erçetin’in evine giderek taziyede bulunan Binali Yıldırım burada Kuran-ı Kerim okudu. İzmir’de deprem dolayısı ile vefat eden herkese rahmet dileyen Yıldırım aileye başsağlığı diledi.

Ziyaretlerin ardından Bakan Pakdemirli ve Binali Yıldırım basın açıklaması yaptı. Binali Yıldırım, “Bu süre içinde devletimiz bütün imkânlarıyla seferber olmak suretiyle öncelikli olarak enkaz altında sağ olan vatandaşlarımızı çıkarmak için gayret etti. 107 kişi enkaz altından sağ salim çıktı. En sonunda 108 saat sonra Ayda bebek sağ salim çıkarıldı. 114 can kaybımız var. Burada bir teyzemiz, hayatını kaybetti. Taziye ziyaretinde bulunduk. Yaralar sarılıyor, küçük çaplı bir tsunaminin oluştuğu bu bölgede, balıkçılarımızla, bölge sakinleriyle bir değerlendirme yaptık. Onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulunduk. Tüm bu bölgeyi tekneler alabora oldu, sokaklar balçıkla doldu ama Tarım ve Orman Bakanlığımızın ekipleri, yerel yönetimler ve kamu kuruluşları el birliği yaparak, kısa sürede bu bölgeyi normal haline döndürmek için çalışma yaptılar. Bugün de gördük ki, çok şükür depremin izleri büyük oranda silinmiş. Bundan sonra geleceğe odaklanmak, normal hayata dönmek için adımlar atmak kalıyor. Koordinasyon Kriz Merkezi de süratle çalışmalarına devam ediyor. Tespitler yapıldı, esnafımızın zararlarına destekte bulunulacak. Sığacık’ta herhangi bir hasarlı bina yok. Ciddi manada hasar tsunami nedeniyle oluştu. Bu hasarlar da gideriliyor. Depremin merkezi Seferihisar olduğu için burada çok büyük yıkım oldu gibi bir algı var. Olmadı ama nerede olursa olsun her yer bizim insanımız. Nerede bir deprem olursa hepimizin aynı şekilde yüreği sızlar. Üzüntümüz her yer için aynı. Giden mal geri gelir ama giden can geri gelmez. İlk andan beri hemşehrilerimizin yanında olduk, an be an gelişmeleri değerlendik. Hasarlı binaların hepsi tespit edildi. 1 ay içinde konutların inşaatına başlanacak. Önümüzdeki yıl bitmeden konutlar yapılmış ve sahiplerine tespit edilmiş olacak” dedi

Bakan Pakdemirli ise açıklamasında kentsel dönüşümün başlayacağını belirtti. Ayrıca Seferihisar’da hasar görenlere de destek olunacağını belirtti. Pakdemirli”Büyük bir felaket, büyük bir afet. Merkez üssü Seferihisar ama asıl etkilediği bölge Bayraklı. İlk dakikalardan itibaren, amaç göçük altında kimsenin kalmamasıydı. İstatistiklere baktığımızda canlarımızın aşağı yukarı yüzde 50’si sağ olarak kurtarıldı. AFAD başta olmak üzere tüm kamu kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. Çok profesyonel bir çalışma sergilediler. Göçük altında kalanların bir şekilde çıkarılmasıyla beraber açıkta ve aç kimsenin kalmaması gerekiyordu. Bunlarla ilgili de tüm çalışmalar yapıldı. Şimdi artık yaraları sarma, hayatı normale döndürme zamanı. Hasar görmüş binalar konusunda bakanlık olarak, İzmir’e örnek olacak bir kentsel dönüşüm projesi başlatılması konusunda 3 bin dönümlük bir araziyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına teslim ettik. Olumsuz bir olayı olumluya çevirecek adımlar atmanın vakti geldi. Seferihisar ilçemizi unutmadık. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’la geçen hafta ilçemize geldik. Birtakım eksiklikleri not ettik, hızlı bir şekilde toparladık. Gerekli hazırlığımızı, temizliğimizi yaptık. Tekrar tüm Türkiye’den vatandaşlarımızı Seferihisar’a alışveriş, yeme içme için bekliyoruz. Seferihisar’da hayat normale dönmüştür. Balıkçılarımızın hasarları oldu. Hem teknelerde hem ağlarda hem kooperatifte oluşan hasarları gidermek için ödemelerimizi yapacağız. Bugün Seferihisar’da esnafımız memnun. Geçen hasta kaybımız Perihan teyzemizin cenazesine katıldık. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum.” Dedi

İncelemelerin ardından heyet ilçeden ayrıldı.

Bir cevap yazın