Başkan Aydın’dan Çok Önemli Açıklama “Seferihisar’a Spor Üssü Kuruluyor”

Gündem, Özel Haber, Son Dakika, Yerel Haberler

 

SEFERİHİSAR’A SPOR ÜSSÜ KURULUYOR

Ak Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın, İlçemizdeki Üniversite ile ilgili müjdesini ilk olarak gazetemiz haber koordinatörü Sevil Ege ile paylaştı.

9 Eylül Üniversitesi’nin Seferihisar’dan taşınması ile ilgili konu ile ilgili çalışmalar yapan Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın “Müjdelerim var” demiş, fakat ardından deprem meydana gelmişti. Konu ile ilgili bugün Ak Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın sevindirici haberi paylaştı.

Gazetemiz Haber Koordinatörü Sevil Ege’ye bilgi veren Aydın “Öncelikle hepimize geçmiş olsun, yaralarımızı hızla sarıyoruz.  Deprem meydana geldiği gün beni aramış ve sormuştunuz, bende size konu ile ilgili telekonferans ile görüşmeler yaptığımı ve bir müjdem olduğunu belirtmiştim. Evet Seferihisar’daki Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ) bölümlerinin taşınması ile ilgili hemen harekete geçtik ve sonuç aldık” dedi

ÖĞRENCİ SAYISI 2 BİNİN ÜSTÜNE ÇIKIYOR

Gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında Seferihisar’a DEÜ Spor Bilimleri Enstitüsü’nün kurulacağını müjdeleyen Başkan Aydın, “Enstitünün kurulması ile birlikte Seferihisar’a gelen öğrenci sayısı 2 binin üstüne çıkacak ve bu durum esnafımıza da katkı sağlayacak” dedi.

AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın, Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun Tınaztepe kampüsüne taşınacağı ile ilgili yapılan açıklamalardan sonra harekete geçtiğini belirterek . Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ve AK Partili Milletvekilleri ile konuyu görüştü. Bu görüşmelerin sonrasında Başkan Aydın, Seferihisarlıları heyecanlandıracak bir üniversite projesini müjdeledi.

ÇALIŞMALARIMIZ SONUÇ VERDİ

Başkan Aydın “Ekip arkadaşlarım ile birlikte İlçemizden üniversiteyi kaybetmemek için ne yapabiliriz diye düşündük. Yüzlerce kişiyle irtibat kurduk. Akademisyenler, idari çalışanlar ve öğrencilerden oluşan gruplarla telefon görüşmelerimiz oldu. İzmir Milletvekillerimiz konuyla ilgilendiler. Hızlı bir şekilde bir dosya hazırlayıp yetkili birimlere ulaştırdık. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Nükhet Hotar ve Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri Dekanı Prof.Dr.Metin Yaman ile görüşmelerimiz gerçekleşti. Seferihisar’ın beklenti ve önerilerini anlattık. Çabalarımız neticesinde nitelikli bir insan gücüne ve teknik altyapıya sahip olan Dokuz Eylül Üniversitesi, ilçemize spor bilimleri enstitüsü kurma kararı aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri Enstitüsü’nü ilçemize kazandırmış olduk” dedi.

SPORUN KALBİ SEFERİHİSAR’DA ATACAK

Aydın, “Dokuz Eylül Üniversite Spor Akademisi’nin Seferihisar’a taşınması ve tüm bölümlerin Seferihisar’da toplanmasının ilçemiz için çok faydalı olacağına inanıyorum. Coğrafi olarak da spora uygun olduğuna inandığımız ilçemizde geleceğin sporcuları ve spor yöneticileri yetişecek. Üniversitenin Seferihisar’daki tüm binaları sporcu gençlerimize tahsis edilecek. Bu sayede sporun kalbi Seferihisar’da atacak” şeklinde konuştu.

SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİNİN TÜM BÖLÜMLERİ SEFERİHİSAR’A TAŞINACAK

Şu an Seferihisar’da sadece iki bölümü ile aktif olarak eğitim veren spor bilimleri fakültesinin, İzmir’deki bölümlerinin de Seferihisar’a taşıyacağını ifade eden Başkan Aydın, “Dokuz Eylül Spor Bilimleri Fakültesi Türkiye’nin spor bilimleri alanında en nitelikli kurumlarından biri. Üniversite “Antrenörlük Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği” bölümlerinin yanı sıra “Rekreasyon Bölümü ve Spor Yöneticiliği Bölümleri”ni de bünyesinde barındırıyordu. Ancak bu bölümlerini Seferihisar’a taşımamıştı. Önümüzdeki dönemde Seferihisar’a taşınacak olan bölümlerin ardından sadece lisans eğitimi değil yüksek lisans eğitimi de Seferihisar’da veriliyor olacak. Bu gerçekten ilçemiz adına, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin atmış olduğu çok büyük bir adım. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin, Spor Bilimleri’ne bağlı bütün bölümlerini ilçemize taşıyarak, Seferihisar’da adeta bir üs kurması; Seferihisar’ın Türkiye’de Spor Bilimlerinin Merkezi ve dünyaya açılan kapısı olması anlamına geliyor. Ulusal ve uluslararası başarılara imza atan milli sporcularımızın gelişimine katkı sağlayacağız. Müsabakalarını ilçemizde gerçekleştirecekleri spor alanları ve tesisler oluşturulacak. Sporcular, ilçemizdeki genç kardeşlerimize de rol model olacak. Böyle bir karara varılması bizleri gerçekten çok memnun etti” ifadelerine yer verdi.

İLK HEDEF 2000 ÖĞRENCİ

Spor Bilimleri Fakültesi’nin kısa bir süre önce yenilendiğini de hatırlatan Başkan Aydın, “2019’da atıl durumda olan bir bina, yaklaşık 3,5 ay gibi kısa bir zamanda baştan aşağıya yenilenerek Spor Bilimleri Fakültesi’nin kullanımına geçmişti. Spor Bilimleri Fakültesi’nin bahçesine 2 kat üzerine inşa edilecek olan kapalı spor salonu ve yüzme havuzu Seferihisar sevdalısı Necat Hepkon desteğiyle yapımı tamamlanmak üzere hızla devam ediyor. Bu tesis gibi ihtiyaç duyulan yapısal düzenlemeler ve altyapı ihtiyaçları hızla tamamlanacak. Şu anda spor akademisi öğrenci sayısı 450 olan İlçemiz, enstitünün kurulmasıyla ilk sene 600, ikinci sene toplam 2 bin öğrenci kapasitesine ulaşacak. Her sene öğrenci sayısı artacak. Seferihisar’a gelecek öğrenciler spor alanında göstermiş oldukları başarılarla, ilçemizi İzmir’in spor üssü haline getirecek ve onurlandıracaklar” diye konuştu.

İlÇEMİZE KATKISI BÜYÜK OLACAK

Üniversite tarafından kurulacak olan spor üssünün, Seferihisar’a daha fazla öğrenci gelmesine katkı sağlayacağının ve bunun esnafa da katkısı olacağının altını çizen Başkan Aydın, şöyle konuştu: “Üniversitenin spor üssü sayesinde Seferihisar’ımıza daha çok öğrenci gelecek ve bu gelişmenin ardından ilçemizde spor adına da daha çok yatırım yapılacak. Gerçekleşecek olan ulusal ve uluslararası müsabakalar sayesinde ilçemizde spor turizmi de güçlenecek ve bu durum Seferihisar halkına ve esnafına da katkı sağlayacak” dedi.

 

Bir cevap yazın