Jes Nedir? Zararlı mıdır?

Gündem, Yerel Haberler

Jeotermal Enerji Santralleri (JES), yeraltı kaynaklarının sahip olduğu ısı enerjisinden yararlanılarak elektrik üretilen elektrik santrali türüdür. Yenilebilir enerjiler kapsamın da olan Jesler insan sağlığı için zararlı mıdır?

Orhanlı Mahallesinde Jes (Jeotermal Enerji Santralleri)’ ler ile ilgili vatandaşların protestoları sürerken konu ile ilgili uzman görüşleri merak ediliyor

Jeotermal Enerji Santralleri (JES) insan ve doğa sağlığı için tehlike oluşturur mu?

Görüşlerinin ıkiye ayrıldığı noktada Çevre koruma dernekleri Jes’lerin insan ve doğa sağlığına dikkat çekiyor.

JES’lerin zeytin üretimine büyük zararı olacağını belirten ve protestoları gerçekleştiren Doğa Derneği Orhanlı ve çevresi için “Yarımadasya özgü erkence türü zeytin ormanları başta olmak üzere, bölgenin doğasını ve bu bölgede geçimini sağlayan insanları tehdit ediyor. Jeotermal arama kuyularının açılması planlanan bölgedeki İzmir’in zeytin ormanları, biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin yaşam alanları olma özelliği taşıyor.” diyor.

Bir başka araştırmaya göre daha önce JES ile ilgili deneyimler zararı ortaya koyuyor. Daha önce Aydın ilinde bulunan JES’ lerin sonucunda Menderes nehrinden sulanan meyve sebzelerde ağır metal oranının diğer sulama yapılanlara göre 2 kat daha fazla ağır metal içerdiğinin belirlendiği belirtiliyor.

Araştırmalar ile ortaya konan JES’in alternatifini yok. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak büyük önem taşıyan JES için bir başka görüş ise “Jeotermal enerji yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmeyen, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yeşil bir enerji türüdür. ” olduğu yönde gelişiyor.

Izmır Büyükşehir Belediyesi önceki Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde başlayan ve Seferihisar köylerinin JES için ideal bölge olması yönünde yapılan çalışma ve Izmır Jeotermalin kuruluşu ardından 2007 yılında saha 49 yıllığına Izmır Büyükşehir Belediyesi ortaklığına devredilmişti.

2016 yılında ise İzmir Jeotermal A.Ş., bölgedeki Cumalı ve Tuzla kaynaklarından yıllık 10 milyon kW/h elektrik enerjisi üretilebilmesi için elektrik santrali kurulabilen özel sektör yatırımcısı ile bir sözleşme de imzalamıştı.

JES ile ilgili gelinen noktada eylemlerin asıl hedefi kim olacak sorusu önümüzdeki günlerde gündeme oturacak gibi görünüyor

Bir cevap yazın