İZMİR VALİSİ YAVUZ SELİM KÖŞGER SEFERİHİSAR’I ZİYARET ETTİ

Gündem, Yerel Haberler


İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger Seferihisar’a ziyarette bulundu. Seferihisar’da incelemelerde bulunan Vali Köşger, Sığacık’da tsunamide ağlarını kaybeden 367 balıkçıya 200 metrelik ağlarını teslim etti.
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger saat: 11.00 Seferihisar’a geldi. Önce Seferihisar Kaymakamı Naci Aktaş’ı ziyaret eden vali Köşger deprem, tsunami ve sonrası hakkında bilgiler aldı. Daha sonra esnaf ziyaretlerinde bulunan Vali Köşger esnafın pandemi dolayısı ile işlerinin azalması ile ilgili hatırlarını sordu.
Daha sonra Seferihisar belediyesine giden İzmir valisi Yavuz Selim Köşger, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’den bilgi aldı.
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger daha sonra Sığacık’a geçti. Sığacık’ta balıkçılar ile buluşan Vali Köşger’e Seferihisar kaymakamı Naci Aktaş, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen eşlik etti. Sığacık Su Ürünleri Kooperatifine bağlı balıkçıların karşıladığı Vali Köşger hayırsever iş insanı ve Sığacık’da balık ürünleri işi yapan Fatih Başaran’ın katkısı ile alınan 367 posta 200 metrelik balıkçı ağını ihtiyaç sahiplerine dağıttı.
Dağıtımda bir basın açıklaması yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger “Bugün burada 30 Ekim tarihinde yaşadığımız Seferihisar depreminden sonra, depremin oluşturduğu etkileri ortadan kaldırmak üzere bir program icra etmek için buraya geldik. Bugün burada Seferihisar’da yaşanan tsunami felaketinde ağlarını kaybeden 367 balıkçımıza ağlarını dağıtacağız. İzmir depremi bize çok sıkıntılı bir süreç yaşattı ama şöylede bir güzellik oldu, İzmir depreminte tüm Türkiye tek yürek oldu. İzmir depreminin yaralarını sarmak için devlet ve millet işbirliğinin en üst düzeyde yaşandığının güzel bir göstergesi oldu. Devletimiz bütün imkanları ile seferber oldu, depremin yaralarını sarmak için, bütün bakanlıklarımız, müdürlüklerimiz, belediyelerimiz, merkezi idaremiz yek vücut oldu İzmir depreminin oluşturduğu sıkıntıları hızlıca bertaraf etmeye çalışıldı. Şu anda İzmir’de hiçbir vatandaşımız açıkta değil. Ne ihtiyaçları varsa karşılandı, karşılanıyor. Bu gün burada  da Türkiye’de şimdiye kadar kaydedilmiş, tarihe geçmiş ilk tsunami burada oldu.Burada zarara uğramış 400 vatandaşımızın mümkün oldukça zararlarını gidermeye çalıştık. Araçları zarar gören vatandaşlarımızın belli bir seviyede zararları karşılandı. Kaskosu olmayan vatandaşlarımızın zararlarının neredeyse tamama yakını finanse edildi ve zararları giderildi. İlk defa Seferihisar’da ve izmir’de aracı zarar gören vatandaşlarımıza devlet destek verdi. Normalde vatandaşımız kasko yaptırmak zorunda. Dask yaptırmak zorunda ama böyle bir afet karşısında devletimiz tüm imkanlarını seferber etti ve vatandaşlarımızın gördüğü zararı gidermeye çalışıyor. Burada 367 vatandaşımıza ağlarını dağıtacağız. Burada devlet millet işbirliğinin yine güzel bir örneğini görüyoruz.  Burada ağları sağlayan başaran firması var kendilerine teşekkür ediyorum. Devlet millet işbirliğinin güzel bir örneği oldu. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Seferihisar’a Sığacık’a burada yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun” dedi.
Devlet Millet işbirliği kapsamında ağları bağışlayan iş insanı Fatih Başaran “30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen deprem dolayısı ile vefat eden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Sığacık’da meydana gelen tsunamide balıkçılarımız ağlarını kaybetti. Bizde Tarim İl müdürlüğümüz ile bir çalışma yaptık. Ağlarını kaybeden 367 balıkçımız ağ dağıttık. Bir daha böyle bir felaketin başımıza gelmemesini diliyoruz, Geçmiş olsun” dedi.
Sığacık’da balıkçı olan İrfan Kozan (62) “Tsunamide balıkçı arkadaşlarımızın ağları denize kaçmıştı. 367 posta ağ kayboldu. İlk günden itibaren yanımızda olan devletimiz bugün valimiz kanalı ile ağları teslim ediyor. Teşekkür ederiz” dedi.
Sığacıklı Balıkçı Selim Sergin “Devletimizden razı olsun. Tsunamide kaybettiğimiz ağlarımızı karşıladılar. Benim 35 posta ağım vardı. Teknemle birlikte tsunamide gitti. Hepsini yeniledi. Bugün alıyoruz. Teşekkür ederiz” dedi
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger Sığacık ziyareti ardından Uçak kardeşler otomatik meyve sebze narenciye işleme paketleme ve stoklama tesisini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ege Yaş Meyve ve Sebze Birliği Başkanı Hayrettin Uçak’tan mandalina ihracatı ile ilgili bilgiler aldı, fabrikayı gezdi. Uçak kardeşlerdeki ziyarete Seferihisar Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın’da katıldı. Vali daha sonra İlçeden ayrıldıhttps://www.youtube.com/watch?v=7181apaEsVU

Bir cevap yazın