Tsunami Mağduru 367 Balıkçıya Başaran Destekli Yeni Ağ

Gündem, Yerel Haberler


30 Ekim’de meydana gelen depremin ardından ağlarını kaybeden 367 balıkçı bugün İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in katılımıyla gerçekleşen törenle ağlarını teslim aldı. 
Devlet Millet işbirliği ile gerçekleştirilen ağ dağıtımında yeni ağları Hayırsever bir iş insanının bağışladı açıklandı. Törende Vali Köşger hayırseverlerin Başaran Balıkçılık olduğunu açıklayarak teşekkür etti.
Sığacık’ta balıkçılar ile buluşan Vali Köşger’e Seferihisar Kaymakamı Naci aktaş, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen, Başaran Balıkçılık ve Su Ürünleri yetiştiriciliği sahibi Fatih Başaran eşlik etti.
Sığacık Su Ürünleri Kooperatifine bağlı balıkçıların karşıladığı Vali Köşger alınan 367 posta 200 metrelik balıkçı ağını ihtiyaç sahiplerine dağıttı.
Dağıtımda bir basın açıklaması yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger “Bugün burada 30 Ekim tarihinde yaşadığımız Seferihisar depreminden sonra, depremin oluşturduğu etkileri ortadan kaldırmak üzere bir program icra etmek için buraya geldik. Bugün burada Seferihisar’da yaşanan tsunami felaketinde ağlarını kaybeden 367 balıkçımıza ağlarını dağıtacağız. İzmir depremi bize çok sıkıntılı bir süreç yaşattı ama şöylede bir güzellik oldu, İzmir depreminde tüm Türkiye tek yürek oldu. İzmir depreminin yaralarını sarmak için devlet ve millet işbirliğinin en üst düzeyde yaşandığının güzel bir göstergesi oldu. Devletimiz bütün imkanları ile seferber oldu, depremin yaralarını sarmak için, bütün bakanlıklarımız, müdürlüklerimiz, belediyelerimiz, merkezi idaremiz yek vücut oldu İzmir depreminin oluşturduğu sıkıntıları hızlıca bertaraf etmeye çalışıldı. Şu anda İzmir’de hiçbir vatandaşımız açıkta değil. Ne ihtiyaçları varsa karşılandı, karşılanıyor. Bu gün burada da Türkiye’de şimdiye kadar kaydedilmiş, tarihe geçmiş ilk tsunami burada oldu.Burada zarara uğramış 400 vatandaşımızın mümkün oldukça zararlarını gidermeye çalıştık. Araçları zarar gören vatandaşlarımızın belli bir seviyede zararları karşılandı. Kaskosu olmayan vatandaşlarımızın zararlarının neredeyse tamama yakını finanse edildi ve zararları giderildi. İlk defa Seferihisar’da ve İzmir’de aracı zarar gören vatandaşlarımıza devlet destek verdi. Normalde vatandaşımız kasko yaptırmak zorunda. Dask yaptırmak zorunda ama böyle bir afet karşısında devletimiz tüm imkanlarını seferber etti ve vatandaşlarımızın gördüğü zararı gidermeye çalışıyor. Burada 367 vatandaşımıza ağlarını dağıtacağız. Burada devlet millet işbirliğinin yine güzel bir örneğini görüyoruz.  Burada ağları sağlayan başaran firması var kendilerine teşekkür ediyorum. Devlet millet işbirliğinin güzel bir örneği oldu. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Seferihisar’a Sığacık’a burada yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun” dedi.
Devlet Millet işbirliği kapsamında ağları bağışlayan iş insanı Fatih Başaran “30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen deprem dolayısı ile vefat eden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Sığacık’da meydana gelen tsunamide balıkçılarımız ağlarını kaybetti. Bizde Tarim İl müdürlüğümüz ile bir çalışma yaptık. Ağlarını kaybeden 367 balıkçımız ağ dağıttık. Bir daha böyle bir felaketin başımıza gelmemesini diliyoruz, Geçmiş olsun” dedi.
Ağlarını teslim alan Sığacıklı Balıkçı Selim Sergin “Devletimizden razı olsun. Tsunamide kaybettiğimiz ağlarımızı karşıladılar. Benim 35 posta ağım vardı. Teknemle birlikte tsunamide gitti. Hepsini yeniledir. Bugün alıyoruz. Teşekkür ederiz” dedihttps://www.youtube.com/watch?v=7181apaEsVU

Bir cevap yazın