Seferihisar’da Deprem Hasarlı Binalar İçin Son İtiraz Süresi Başladı

Gündem, Yerel Haberler

 

30 Ekim 2020 günü meydana gelen deprem dolayısı ile hasar olan binalarda ilk askı süresinin ardından ikinci ve son askı süresine geçildi. Seferihisar İlçesinde şu ana kadar tespit edilmiş yıkılacak ağır hasarlı bina sayısının 24 olduğu belirtildi.

İlçede ağır hasarlı olduğu belirlenen binalar ile ilgili 15 Ocak’ta mahalle muhtarlıklarında askı süresi başladı. 30 gün sürecek süre içerisinde askı da olan evlerin hasar tespit durumuna ititarz edilebilecek. Son askı süresinin sonundan tekrar itiraz hakkı olmayacak. Konutu hasarlı ya da hasarsız olan vatandaşlar rapora itiraz edebiliyor.

Binanın bulunduğu mahalle muhtarında askıda müracaat sonucu ve kodu ile bilgi alınabiliyor.

Ayrıca İzmir genelinde Bayraklı ilçesindeki 7 alanda, aralarında depremde yıkılan binaların da bulunduğu acil yıkılan 71 bina için TOKİ tarafından yapım ihalesi gerçekleştirildi. Zemin artı 5 kat olması planlanan yaklaşık 1500 konut için temel ve zemin iyileştirme çalışmasına başlandı. Bu yıl içinde tamamlanması öngörülen binaların temellerinin önümüzdeki hafta atılması bekleniyor. Ekipler, yıkım çalışmalarında da ilk etapta depremden en çok etkilenen Bayraklı’ya odaklandı. Depremde 8 binanın tamamen ya da kısmen yıkıldığı ilçede 133 ağır hasarlı binada 2 bin 4 bağımsız bölümün yıkılmasına karar veren ekipler, bu binaların bir bölümünde yıkıma başladı, diğerlerinde de tebligat işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor.

Ekipler daha sonra Seferihisar’da 24,  Aliağa’da 10, Bayındır’da 3, Bergama’da 6, Buca’da 35, Çeşme’de 7, Çiğli’de 15, Dikili’de 26, Foça’da 6, Gaziemir’de 6, Karabağlar’da 26, Kemalpaşa’da 19, Kiraz’da 11, Konak’ta 50, Menderes’te 20, Menemen’de 9, Narlıdere’de 1, , Selçuk’ta 2, Tire’de 15, Torbalı’da 26, Urla’da 18, Karaburun’da 60, Karşıyaka’da 27, Bornova’da ise 51 binanın yıkım çalışmalarına başlayacak.

 

Bir cevap yazın