CHP Jeotermal Enerji Araştırma Komisyonu Orhanlı’ya geldi

Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

 

Seferihisar Orhanlı köyünde yapılmasına başlanan ve ardından tartışma ve eylemlere sebep olan JES (Jeotermal Enerji santralleri) ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi bir araştırma komisyonu kurdu. Araştırma komisyonunda bulunan vekiller Orhanlı’ya gelerek incelemelerde bulundu.

CHP Genel başkan yardımcı Ali Öztunç. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, Chp Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, Chp Muğla Milletvekili Mürsel Alban,  CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu, Parti Meclisi Üyesi Gizem Özcan’dan oluşan komisyonu Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, CHP İlçe Başkanı Senem Gürer Solak ve köylüler karşıladı.

Komisyona JES’ler ile ilgili bir sunum gerçekleştiren Doğa Derneği Başkanı Galip Ener “Ben bu köyün halkıyım. Burada doğdum, burada büyüdüm. Köyümüz işgal altında. İşgale karşı mücadelemizi başlattık. Sesimizi sizden başka duyan olmadı. 4 aydır bu alanların ne anlama geldiğini, bu ruhsatların nasıl verildiğini anlayamadık. Burası zeytincilik bölgesi. Müracaatlarımıza cevap alamadık. ÇED kapsam dışı denilmiş ve bu evrak nasıl verilmiş. Buranın CED e tabi olması gerektiğini düşünüyoruz. Birileri bunu masa başında birileri karar vermiş. Biz yaşam hakkımızı geri istiyoruz” dedi.

CHP JES Araştırma Komisyonu Başkanı Ali Öztunç 5 gündür Ege Bölgesindeki JES’leri incelediklerini belirterek “Meclise araştırma önergesi verdik ama reddedildi. Tekrar bir önerge vereceğiz” dedi. Öztunç “5 gündür Ege bölgesini gezdiklerini belirterek “Aydın, Manisa, Denizli, Muğla ve bugünde İzmir’deyiz. Amacımız bu JESler nedir, çevreye etkisi nedir, tarıma etkisi nedir araştırmak ve kamuoyuna duyurmak. Çünkü artık öyle bir noktaya geldi ki JES’ler mantar gibi bitmeye başladı.Seferihisar Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri. Sakinşehir olarak ünlü. Zeytini, zeytinyağı ile meşhur bir köyümüz Orhanlı. Bu güzel köyü bu şirket sahipleri niçin mahvetmek istiyor.  Para için buna değmez. Bu konuda mücadele etmek gerekiyor. Bu mücadeleyi siz yapacaksınız biz destek vereceğiz. Özellikle kadınlar ön saflarda olacak köyünüze sahip çıkacaksınız. Biz yürüyün biz arkanızdayız. Belediye başkanınız İsmail Yetişkin’de burada sizin yanınızda. Bu sizin mücadeleniz. Siz birlik içinde olursanız, biz destek oluruz. Size destek olduğumuzu söylemeye geldik Siz buranın halkı olarak buraya sahip çıkın” dedi.

Vatandaşlardan gelen “Sayın Öztunç siz daha önce AA ya verdiğiniz röportajda JES lere karşı olmadığınızı söylemiştiniz” sözü üzerine açıklama yapan komisyon başkanı Ali Öztunç “Bilim adamları JES lerin yenilenebilir enerji olduğunu söylüyor. Ben değil bilim adamları söylüyor. Ama biz bunu doğru yapmalıyız. Fillandiya’daki gibi, İsveç’teki gibi Almanya’daki gibi kapalı uygulama yapılmalı. Biz Türk usulü bacayı dışarı veriyoruz. Derelere akıtıyoruz. Bunun termik santralden farkı yoktur. Ben bunu söyledim.” dedi

Komisyon açıklamaların ardından bölgeden ayrıldı.

 

Bir cevap yazın