Saygı ve Özlemle Anıyoruz

Gündem

Türkiye tarihinde iki faili meçhul sikast ile anılan 24 Ocak tarihinde Basın Şehidimiz Uğur Mumcu’yu ve Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan’ı Saygı ve rahmetle anıyoruz.

24 Ocak 1993’te  Türk basının önemli ismi, araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirdi. Suikastın hemen ardından olay yerinde inceleme yapan uzmanların hiçbir delil bulamadığı, patlamayla etrafa dağılan ve cımbızla toplanması gereken delillerin ise süpürgeyle süpürüldüğü iddia edildi. 28 yıl sonra Uğur Mumcu suikastı dosyası hala faili meçhul olarak bekliyor.

24 Ocak 2001 günü ise Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan valilik binasına makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde hayatını kaybetti.Bu suikastın dosyası da faili meçhul olarak kayıtlara geçse de , Hizbullah terör örgütü tarafından işlenildiği iddia edilmektedir

Her iki yiğit yürekli şehidimizi Saygı ve özlemle anıyoruz.

Bir cevap yazın