Seferihisar’da 8 Mart Böyle Geçti

Gündem, Yerel Haberler

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde tüm dünyada olduğu gibi Seferihisar’da da kadın hakları konuşuldu.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin yayınladığı mesajda “Kadınlar için şiddetsiz bir hayatı güvence altına alan İstanbul Sözleşmesi uygulanıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!” dedi. Yetişkin daha sonra Kadın Belediye çalışanlarını tek tek ziyaret ederek karanfil dağıttı, günlerini kutladı.

Ak Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın’da 8 Mart Dünya  Kadınlar günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Aydın “Seferihisar’da yaşayan, her daim üreten, işinin, aşının ve beşiğinin başında olan güçlü kadınlarımız başta olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum. Annelerimizi, eşlerimizi, kız çocuklarımızı, kardeşlerimizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.Kadınlar Günü yalnızca bir güne sığdırılacak günden ibaret değildir. Günlük yaşantımızdaki kadınlarımızın izlerine bakarsak onlara saygı duyacağımız her günümüzdür. Bir anne, bir eş, bir evlat, bir kardeş, komşu, arkadaş olan kadın, hepsinden önce bir insandır. Kadına şiddet ise tüm insanlığa ihanettir.8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü; dayanışmanın, dostluğun ve kardeşliğin günü haline getirmek için samimiyetle çaba gösteren herkese şahsım adına çok teşekkür ediyorum.Hayatın her alanında üretkenliği ile yarınlarımıza anlam katan; emeği, yüreği, iradesi ve aklı ile başarılarımızın mimarı olan kadınlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi. Aydın daha sonra İlçede yasayan kadınları ziyaret etti, karanfil verdi.

Chp İlçe Başkanı Senem Gürer Solak ve Chp İlçe örgütü Seferihisar’da çalışan kadınları ziyaret etti. Çiçek verdi. Chp İlçe Başkanı Senem Gürer Solak akşam saatlerinde sanatçı İlkay Akkaya’nın katılımı ile Eğitimiş tarafindan düzenlenen online Kadın Hakları konulu söyleşiye katıldı.

Mhp Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Şeremet ise sosyal medya üzerinden MHP Genel Başkanı Devlet Bahceli’nin “8MartDünyaKadınlarGünü münasebetiyle yurdumun her köşesinde hayat mücadelesi veren hanımefendilere saygı ve şükranlarımı sunuyor; sağlık, selamet ve saadet dolu bir ömür temenni ediyorum.” mesajını paylaşarak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

İyi Parti İlçe Başkanı ŞadiyeUçar Aşçıoğlü ‘da 8 Mart Dünya Kadınlar günü için bir mesaj yayınladı. Aşcıoglu mesajda
“Ne vicdanlarımızın, ne dinimizin, ne yasalarımızın müsamaha göstermediği ; cinayetlerin kadınlarımıza karşı bu kadar pervasızca, vahşice gerçekleştirilmesinden duyduğum rahatsızlığı dillendirmek istiyorum.Biz kadınlar, kendi ellerimizle kendi cellatlarımızı yetiştiriyoruz. Eşini, kardeşini, annesini kızını,gelinini öldüren bu caniler bir annenin evladı değil mi? Eğitim mi yetersiz, dini bilgilerimiz mi yetersiz ? Sebep ne olursa olsun, sonuç her gün ölen, öldürülen kadınlar… Peki çözüm eğitimde dersek, bu katiller arasındaki doktor, avukat, öğretmen, polis, asker, hakim, savcı, gibi yüksek eğitimli insanları nasıl açıklarız… Konu demek ki sadece eğitim meselesi değil. Peki sebep toplumun kadına bakış açısı mı, kadının bir mal gibi sahiplenilmesi mi… Bir çok sebep sayabilirim. Ama hiç biri bu yaraya merhem olmaz. Her gün katledilen kadınlar gerçekliğini hiçbir açıklama değiştirmez.Bu ülkede sigara ile mücadele edildiği kadar kadın cinayetleri ile mücadele edilmedi. Yasak savma babında, her ölümden sonra yayınlanan başsağlığı, taziye mesajlarıyla geçiştirildi. Katillerin çoğunluğu mahkemelerde iyi hal indirimlerinden yararlandı, ölen öldüğü ile kaldı. Evet bu ülkede kadınlara karşı işlenen suçlarda cezalar yetersiz , hiçbir caydırıcılığı yok. Kadınlarımız ve kızlarımız her zaman mağdur. Yeterli bilinç ve eğitim seviyesine ulaşana kadar cezalar caydırıcı olmalı . Allah’ tan korkmayan , kuldan utanmayan bu canilere en ağır cezalar verilmeli ki kadınlarımız, kızlarımız bu ülkede güvende olabilsin. Yasalar yeniden düzenlenmeli, cezalar ağırlaştırılmalı. Kadınlarımızın ve kızlarımızın hak ettikleri can güvenliği, yaşam hakkı mutlaka tesis edilmelidir.
Her öldürülen kadın ülkemizin geleceğinden çalınmış bir kıymettir.” dedi. Ayrıca Aşcioglu’nu CHP İlçe Başkanı Senem Gürer Solak ziyaret etti, gününü kutladı.

Seferihisar Kent Konseyi Kadın Meclisi de 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısı ile yayınladığı mesajda kadın cinayetlerine dikkat çekti. “2020 yılında Ülkemizde 302 kadın erkek şiddetine bağlı hayatını kaybetti.
98’si evli olduğu erkek, 56’ü birlikte olduğu erkek, 38’i tanıdık birisi, 21’i eskiden evli olduğu erkek, 18’i oğlu, 17’si babası, 16’sı akraba, 8’i eskiden birlikte olduğu erkek, 5’i kardeşi, 3’ü tanımadığı birisi tarafından öldürüldü.Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar günü. Yine hoş mesajlar ve çiçekler ile geçecek bir gün. Ama biz kadınlar yine haykırıyoruz. Bu ülkede hergün bir kadın katlediliyor, binlerce kadın şiddete maruz kalıyor, cinsel istismara maruz kalıyor. Bunları göre göre susmak suçtur. Kadın Hakları icin susma, susarak suça ortak olma
KADINAŞİDDETEHAYIR diyen Kadın Meclisi günü emekçi kadın ziyaretleri ile geçirdi. Akşamda Eğitimiş tarafindan sanatçı İlkay Akkaya’nın katılımı ile gerçekleşen “Söz Kadının” isimli online sohbet programına katılan Kadın Meclisi üyeleri “Kadına şiddetin, kadına istismarın, kadın cinayetlerinin olmadığı bir dünya” diledi

Bu yıl Seferihisar’da 8 Maet’a damgasını vuranlar ise Egitimiş sendikasına bağlı kadın öğretmenler oldu. Kendi sesleri ile “Ünzile” isimli Aysel Gürel imzalı Kadın Hakları simgesi şarkıyı seslendiren öğretmenler bir klip çekerek dikkat çekti. Farkındalık yaratmak adına seslendirdikleri bu eser ardından bir de online buluşma gerçekleştiren Egitimiş’li öğretmenler sanatçı Ilkay Akkaya’yı konuk etti. Yoğun katılım ile destek gören online buluşma ile de ses getiren öğretmenler yarattıkları farkındalık ile taktir topladı

 

 

Bir cevap yazın