Kavakdere’de “Alım Balım Romanım” Projesinin Startı verildi.

Gündem

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği ile başlatılan “100 Kadın 1000 Kovan” projesinin tanıtımı Seferihisar Kavakdere gölü kenarında yapıldı. 

Tanıtıma Ak parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Ak parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, Ak Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Aile Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Bakan yardımcısı Adnan Ertem, Türkiye tarım Hayvancılık ve Arıcılık Fedarasyonu Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Seferihisar Kaymakamı Naci Aktaş, Tarım İl İlçe Müdürleri, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın ve arıcılık kursuna katılacak Roman vatandaşlar katıldı.

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık federasyonu Genel başkanı Mustafa Sarıoğlu açılış konuşması ile başlayan tanıtımda Sarıoğlu “Burada bir ilki başarıyoruz. Bu proje Aziz Milletimize ve ülkemize örnek olacak bir proje. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Önemli olan bizim için Türkiye’de imece kültürünü yeniden başlatmaktı. Siirt’ten Adana’ya tüm Türkiye’den tek yürek olarak burada hep birlikteyiz. “ dedi

Tanıtıma katılan Ak parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’da bir konuşma yaptı. Çankırı“Özellikle arıcılık adına gelişmeler çok önemli. İzmir çok ciddi tarım yapabileceğimiz İllerden bir tanesi. Yenilikçi Çalışan ve kaynakları çok iyi kullanan bu konuda rol model olan kadınlar gerçekten, geleceğe büyük bir umut taşıyor. ” dedi

Projede önemli çalışmaları olan Ak parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz ise “Arıcılık çok önemli bir meslek. Arıcı arkadaşlar, kovanın içinde her arının bir görevi vardır, imece vardır. Şimdi arıcı kardeşlerimde bu projede imeceyi gösterdiler, onları kutluyorum.  Bal ile başlattığımız bu projede Cemal Bekle vekilimin büyük katkısı oldu ve projede Roman vatandaşlarımız ile birlikte güzel bir projeye imza attık. Arıcılık için bu 100 kadınımızın eğitimi geçekleşecek. Buradan bu proje tüm Türkiye’ye yayılacak” inşallah dedi.

Projenin önemli isimlerinden biri olan Ak Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle “Biz hayal ettik. İlçe başkanımız ile buraya geldik. Daha sonra bu projeye Roman kadınları ile koordine etmeyi planladık. İstihdam boyutunda destek olmak amaçladık. Proje oluştuktan sonra herkes taşın altına eline koydu. Proje hızla ilerledi. Ben projede yer alan kadınlarımıza sesleniyorum. Projeye yüreğinizi koyun. Sahip çıkın. Önümüzdeki yıl Seferihisar’dan TBMM’ne bal götürmek istiyorum” dedi.

Proje tanıtımının ardından kursiyerlere malzemeler dağıtıldı. Katılımcılara Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu tarafından bal hediye etti. Milletvekillerinin arı kovanlarında besleme yapması ardından tören sona erdi.

Bir cevap yazın