Aşcıoğlu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile İlgili Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Gündem, Siyaset

İyi Parti İlçe Başkanı Sadiye Uçar Aşçıoğlu, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin beklenen faydaları sağlamadığını belirten Aşçıoğlu “Bu sistemin beklenen faydayı sağlamadığı nettir, kesindir. Türkiye’ mize hiçbir alanda katkı sağlamamıştır. Siyasetin dili kabalaşmış kendi gibi düşünmeyenleri ötekileştirmiş milletimizi kutuplaştırmış, siyaset alanını daraltmış ya siyah ya beyaz başka renklere şans tanımayan bir sistem haline gelmiştir” dedi.

İyi Parti Seferihisar İlçe Başkanı Şadiye Uçar Aşçıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “%50+1
Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi yıllarca süren başkanlık sistemi tartışmaları sonucu 16 Nisan 2017 referandumuyla onaylanıp 21 Ocak 2017 tarih ve 6771 sayılı Anayasa Değişikliği Kanunuyla değiştirilip, 9 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe girdi.
Aradan geçen 2 seneyi aşkın sürede ne uyum yasaları çıkarılabildi, ne kuvvetler ayrılığı tesis edilebildi, ne ekonomik kalkınma sağlanabildi, ne yargı bağımsızlığı, ne bürokraside liyakat sağlanabildi. Daha da sayabiliriz hiçbir soruna çözüm üretemedi. Bırakalım çözüm üretmeyi çözümsüzlüğün adı oldu. Ülke bir gecede çıkan kararnamelerle yönetilir oldu meclis bypas edildi. Bir gecede bakanlar atandı, görevden alındı, vergiler kondu , rektörler atandı, merkez bankası başkanı alındı yenisi atandı döviz fırladı altın uçtu piyasalar yangın yerine döndü, faturada mutlaka milletin sırtına sarılacaktır. Her alanda sorunlu bir sistem. Ben siyasetçi olmam sebebi ile hukuk kısmını hukukçulara, bürokrasi kısmını bürokratlara, ekonomi kısmını ekonomistlere bırakarak Türk siyasetine verdiği zararı anlatmak istiyorum.
Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi siyaseti siyah ve beyaz olarak ayıran başka renklere şans tanımayan, toplumsal uzlaşıdan uzak ülkede koalisyonları mumla aratan, ben 50+1 aldım deyip 49.99 duymayan, dinlemeyen ne hali varsa görsün diyen sistemdir. Kendi millet vekillerinin bile bakanlarına ulaşamadığı dertlerini anlatamadığı sistemdir. Millet iradesini sadece seçim sandığına endeksleyen sayısal bir değer olarak gören sistemdir. Millet iradesinin temsili Türkiye Büyük Millet Meclisini yok sayan sistemdir. Kendi ve paydaşları dışında hiçbir farklı düşünceyi dinlemeyen, duymayan sistemdir. Ülkenin gece yarısı kararnamelerle yönetildiği, bedelinin millete ödetildiği sistemdir. İstanbul sözleşmesinin iptali örnektir. Bırakın muhalefetin itirazlarını İktidar ortağının ikazlarını dinlemedi. Kadınlara sorulmadı tartışılmadı, uzlaşılmadı. Her kararda olduğu gibi, sormam da tartışmam da , en iyi ben bilirim ben yaptım oldu bakın işinize sistemidir. Bu sistemin beklenen faydayı sağlamadığı nettir, kesindir.”

Aşçıoğlu çözümü seçim sandığında gördüğünü belirterek “Bu değer üretmeyen keyfiyetçi sistemden ülkemizin bir an evvel kurtulması şarttır.Bütün bu aksaklıkları gören aziz milletimizin bir sonraki erken veya gününde yapılacak genel seçimde bu sistemi ve destekçilerini ret edeceğine kalben inanıyorum.” dedi

 

Bir cevap yazın