Atatürk’ün Seferihisar’a Gelişinin 87.Yılı Kutlu Olsun

Gündem

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün İlçemiz Seferihisar’ı ziyaretlerinin 87.yılı kutlu olsun.

Seferihisar tarihinin en önemli günü olan 11 Nisan 1934’de Atatürk önce Sığacık, ardından Seferihisar Merkezi ziyaret etti.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçemizi ziyareti 12 Nisan 1934 tarihli Cumhuriyet gazetesinde şöyle yer aldı:

“Gazi hazretleri Seferihisar’a teşrif ettiler. Reisicumhur hazretleri sabah saat dokuzda otomobille hareket ederek İzmir civarında ve Seferihisar üzerinden Sığacık limanına kadar bir gezinti yaptılar. Geçtikleri yerlerde köyler bayraklarla ve taklarla süslenmiş, yüzlerinde derin bağlılık ve şükran duyguları okunan köylüler, yolları doldurmuşlardı. Seferihisar’da istikbal pek parlak oldu. Bütün şehir baştan aşağı donatılmış, dükkanlar kapatılmış, büyük kurtarıcılarını candan özleyen kadın, erkek ve çocuk bütün Seferihisarlılar güzergaha dizilmişti; alkışlıyor, yaşa diye bağırıyorlar, aziz misafirlerini karşılıyorlardı. Gazi hazretleri halkı selamlayarak hatırlarını sorduktan sonra zabit yurdunu teşrif ettiler ve öğle yemeğini orada yediler. Yemek esnasında yurt önünden ayrılmayan halk, hep bir ağızdan milli şarkılar okuyarak, taşkın bir hale gelen sevinçlerini göstermişlerdi”

Büyük coşku ile karşılanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Seferihisar’a ziyareti her yıl törenlerle kutlandı. Pandemi sebebiyle iki yıldır sokağa çıkma kısıtlaması günlerine denk gelen ziyaret yıldönümünü tüm Seferihisar kalplerinde kutluyor.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyor, devrimlerinin sonsuza kadar yılmaz bekçisi olacağımıza söz veriyor, özlem ve şükranla anıyoruz

 

 

 

Bir cevap yazın