Orhanlı’da Sular Durulmuyor

Gündem, Yerel Haberler

Orhanlı Köyünde Çevreci Derneklerin JES yapacak firmalara karşı mücadelesi sürüyor.

Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Güneş Enerji Santrali (GES) destekli olarak yapılması planlanan Jeotermal Enerji Santrali (JES) için 21 Nisan’da ‘halkın katılımı toplantısı’ düzenlenecek olması tepkilere neden oldu. Köylüler, kısıtlama nedeniyle kahvehanelerde toplantı yapılmasına ve 65 yaş ve üzeri köylülerin katılamayacak olmasına tepki gösterdi.

Özel bir şirket tarafından yapılacak olan JES projesi için çevreci dernekler bölgedeki Erkence zeytin alanlarının tehlike altında olduğunu iddia ediyor. Firma yetkilileri ise JES ile ilgili doğaya zarar veren bir surum söz konusu olmadığını iddia ediyor.

Bu süreçte konu ile ilgili 21 Nisan’da bir toplantı düzenlenecek olmasının duyurulması gerginliği yeniden tırmandırdı.

Köyün içerisinde yer alan Gökçam Mevkii’nde devam eden jeotermal kaynak arama çalışmalarına dava açan Orhanlı köylüleri, henüz bu dava sonuçlanmadan bir başka Jeotermal Enerji Santrali (JES) projesinin ÇED süreciyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Öte yandan, yapılacak olan toplantıya 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı katılamayacak olmasına tepki gösteren köylüler Vali Yavuz Selim Köşger’e dilekçe göndererek toplantının iptalini talep etti

Bir cevap yazın