Seferihisar Belediyesi 100 Bin Fide Dağıttı

Gündem, Yerel Haberler

Seferihisar Belediyesi tarafından Can Yücel Tohum merkezinde yetiştirilen 100 bin fide vatandaşlara dağıtıldı. Fideleri vatandaşlara dağıtıma katılan Belediye başkanı İsmail Yetişkin “Ata tohumlarımız böylece kaybolmayacak, ayrıca vatandaşlarımız kendi elleri ile diktikleri fidelerden taze ve sağlıklı sebzeler yiyecekler” dedi.

Çeşitli sebzeleri tohumlarından üreterek bir çalışma yapan Can Yücel Tohum Merkezi,vatandaşlar için domates,biber, patlıcan ve lavanta fidelerinden oluşan bir paket hazırladı. Kişi başı 25 fide olmak üzere 100 bin fide vatandaşlara ulaştırıldı.

Koronavirüs önlemleri dolayısı ile fide almaya gelen vatandaşlara tohum merkezi önünde dağıtım yapıldı. Fide dağıtımı gün boyuna yayılarak yoğunluk oluşması engellendi. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin fide almak için gelen vatandaşlar bizzat kendi eliyle fideleri verdi ve iyi dileklerini sundu

Daha önceleri bu fide dağıtımını şenliklerle yaptıklarını belirten Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “Tohum takas şenlikleri ile başladığımız bu yolculukta amacımız ata tohumlarını yaşatmaktı. Bugün 100 bin fideyi vatandaşlarımıza dağıtacak duruma geldi. İzmir Büyükşehir belediye Başkanımız Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanı iken kurduğu ve rahmetli Can Yücel’in hayali olan tohum merkezimiz çalışmalarını sürdürüyor. Ata tohumlarımızı yaşatmak için çalışıyoruz. Şu an tohum merkezimizde 300 çeşit ürünümüzün fidelerini yetiştiriyoruz. Buna karakılçık buğdayı da dahil. Bir köylü teyzemizin şenliğe getirdiği bir avuç karakılçık tohumu ile saksıda yetiştirmeye başladığımız buğdayımız şu an Seferihisar’da 600 dönüm alana ulaştı. Ayrıca İBB’in desteği ile Menemen ve Tire ovasına da Karakılçık buğdayı dikim alanları oluşturdu. Bugün vatandaşlarımıza domates, biber, patlıcandan oluşan yaş sebze fidelerimizi dağıtıyoruz. Ata fidelerimizi bu şekilde kaybolmamasını sağlıyor, hem de vatandaşlarımızın kendi elleri ile diktikleri taze sebze meyveleri yemesini amaçlıyoruz.” Dedi.

Bir cevap yazın