Seferihisar Jandarma Muharebe Eğitim Komutanlığı 4.Dönem Uzman Erbaşlarını Mezun Etti

Gündem

Seferihisar Jandarma Muharebe Eğitim Komutanlığı bünyesinde 4. Dönem Jandarma Uzman Erbaş MEBS (Muharebe Elektrik ve Bilgi Sistemleri) branş kursu mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Jandarma Genel Komutanlığına profesyonel eğitimli Jandarma Muharebe Uzman Erbaşlar kazandırma amaçlı, üstün nitelikler kazandıran eğitime katılan  Uzman Erbaş adayları başarı ile mezun olarak törenle yeni atandıkları birliklerine uğurlandı

Törene Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil katıldı. Seferihisar Jandarma Muhabere Eğitim komutanlığında düzenlenen törene pandemi önlemleri dolayısı ile mezun olan Uzman Erbaşların aileleri katılamazken, sembolik olarak dereceye giren 3 öğrencinin aileleri davet edildi.

Törene Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil ile birlikte Jandarma Komando Eğitim Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, Seferihisar Kaymakamı Naci Aktaş ile İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı subay ve astsubaylarda katıldı

Seferihisar Jandarma Muharebe Eğitim Komutanı Jandarma Muhabere Albay Feridun Çağlayan komutasındaki Eğitim Merkezi kışlasında kurslarını tamamlayan 300 Uzman Erbaş mezun edilerek Türkiye’ nin dört bir yanındaki görev yapacakları birliklere uğurlandı

Törende bir konuşma yapan Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil “Eğitimlerini başarı ile tamamlayan ve halan huzurlarınızda görev heyecanı ile çelik gibi duran 300 Uzman Erbaşımız kanun ordusu Jandarma genel komutanlığı saflarında göreve başlamaya hak kazanmışlardır. Bu gençlerimizin eğitimlerinde Jandarma Uzman erbaş olmanın gereği, yeterli fiziki güce sahip, mesleğini seven, sorumluluklarını bilen, kurum kültürü ve aidiyet duygusu gelişmiş, birlik ruhu ve silah arkadaşlığının yanında,milli ahlaki ve mesleki değerler üzerinde de önemle durulmuş, Atatürkçü düşünce sisteminin ışığında, aklı ve bilmi rehber edinen, muharebe personeli olarak yetiştirilmesi hedeflenmiştir genç silah arkadaşlarım bunların yanında ihtiyaç duyulduğunda asayiş görevi de yapmak üzere eğitilmişlerdir. Bu kapsamda Jandarma Genel Komutanlığı olarak geçmişten bu zamana kadar başta terör ile mücadele olmak üzere, bütün suç ve suç örgütlerine karşı başarılı mücadeleleri ile destan yazan ve milletimizin gönülde taht kuran Jandarma birliklerin de görev yapmış ve yapan personelimiz gibi, bu genç silah arkadaşlarımızda ‘gitmediğin yer ve kontrol etmediğin alan senin değildir’ prensibi ile vatandaşlarımızın arasında daha erişilebilir olarak. vatanımızın her karış toprağında gece ve gündüz demeden görev yapacaklardır. Bu suretle Jandarma Teşkilatının misyon ve vizyonuna uygun olarak başarılarına daha da başarı katarak vatandaşlarımızın nezdinde saygı ve sevgisini daha üst seviyelere çıkaracaklardır. “ dedi.

Genç mezun Jandarma Uzman Erbaşlara seslenen Korgeneral Çitil “Genç silah arkadaşlarım, Mensubu olduğunuz Jandarma Teşkilatının ülkemizin huzur ve güvenliği ile milletimizin bekası söz konusu olduğunda devletin yüce Türk Milleti ile beraber yurt içinde ve yurt dışında her türlü şer odaklarına karşı canı ve canı pahasına mücadele ettiğini unutmayınız. Meslek hayatınız boyunca büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kanun ordusu diye tanımladığı Jandarma Teşlikatının birer mensubu olarak, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını, daima gözetiniz. Kanunlara nizamlara ve amirlerinize mutlak itaat ediniz. Ettiğiniz yemine bağlı kalarak milletinizin bağrından çıktığınızı unutmadan vatan ve millet sevgisi, üstün vazife anlayışı ile vatandaşa şefkat ile yaklaşarak görev yapınız. Bu yuvada kazandığınız yetenekleri yüksek ahlaki değerlerle birleştirerek, devamlı kendinizi yenileyerek daha başarılı görevler icra etmelisiniz.Farklı coğrafyalarda ve zorlu koşullarda görev yaparken birçok vatandaşın ve silah arkadaşlarınızın can ve mal güvenliği sorumluluğu omuzlarınızda olacaktır Biliniz ki hiçbir mesuliyet bu kadar ağır bu kadar mukaddes değildir. Birliğiniz ve görevinize namus ve şerefiniz gözü ile bakın sahip çıkın. İnsanı kazanmak onu sevmek, korumak ve ona örnek olmak ile yükümlüsünüz. Üzerimizde taşıdığımız üniforma bütün anlatmaya çalıştığım hususların muhteviyatını içine alan bir semboldür. Yeni görevinizde hepinize başarılar diliyor gözlerinizden öpüyorum” dedi.

Törende eğitimi birincilik ile bitiren J.Uzm.Çvş Enes Çiftçi dönem kütüğüne plaket çaktı ve ödülünü jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil ‘den aldı. Eğitim dönemini 2.lik ile tamamlayan J.Uzm.Onb.Yusuf Bayar ödülünü Jandarma Komd. Eğitim Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak ‘tan, 3. Olarak bitiren J.Uzm.Onb. Adem Usta ödülünü Seferihisar Kaymakamı Naci Aktaş’tan aldı.

Seferihisar Jandarma Muharebe Eğitim Komutanı Jan. Muh. Albay Feridun Çaglayan törende yaptığı konuşmada “Jandarma Genel Komutanlığı’nın profesyonelleşmesi kapsamında temin edilen Uzman Erbaş personellerimiz Jandarma Muharebe Eğitim merkezinde toplam 8 hafta süreli eğitimlerini başarı ile tamamladılar ve MEBS alt branşından Jandarma Teşkilatının mevcut ve gelecekteki haberleşme sistemlerinin kullanılmasında ve idamesinde görev almaya hazır hale geldiler. Jandarma Genel Komutanlığı’nın her kademesinde yönetim, komuta kontrol, çağdaş teknolojiye sahip muharebe sistemleri ile sağlanmaktadır. Bir harekatın başarısında muharebe çok önemli rol oynamaktadır. Herhangi bir muharebe vasıtasından yararlanmadan harekata komuta edilmesi mümkün değildir.“diyerek Jandarma Muhabere Teşkilatının ve Uzman Erbaşlara verilen eğitimin önemini anlattı.

Tören yeni mezun Uzman Erbaşların marşlar eşliğinde, coşku içinde gerçekleştirilen resmi geçit ile sonuçlandı.

Haber: Cemrecan Tutar-Anadolu Ajansı

 

Bir cevap yazın