Seferihisar Orhanlı Köyünde JES Toplantısına Eylemli Engel

Gündem, Yerel Haberler

İzmir’İn Seferihisar İlçesi Orhanlı Köyünde yapılması planlanan (JES) Jeotermal Enerji Santralleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapacak olan Çevre ve Şehircilik bakanlığına bağlı yetkililer protesto engeline takıldı.
11 Haziran Saat 11.00 ‘de Jes ile ilgili Halkın Katılım Toplantısı düzenleyeceğini duyuran ve halkın görüş ve önerilerini alarak proje hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştireceğini duyuran Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü toplantıyı gerçekşetiremedi.


Orta Mahalle mevkinde bir kafede gerçekleştirilecek olan toplantı yerine sabah saatlerinden itibaren Çevreci dernekler, köylüler, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ve CHP Seferihisar İlçe örgütü geldi. Ayrıca Orhanlı Köyü Kültür, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Halk Oyunları ekibi de toplantı alanına gelerek davul zurna eşliğinde yöresel efe kıyafetleri eşliğinde gösteri yaptı. Çevreci derneklerin pankartlar açtığı ve sloganlar attığı toplantı alanına gelen Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri bir konuşma yapmak istedi fakat eylemciler tarafından engellendi. Toplantı yapılacak ortam olmadığı gerekçesi ile memurlar iptal kararı aldı.


Bir süre daha davul zurna eşliğinde eylemlerine devam eden çevreciler de daha sonra olaysızca dağıldı.
Orhanlı köyü, bir süredir jeotermal enerji santrali (JES) projeleri devam ederken köylüler de sondaj sürerken dava açmışlardı.


Konu ile ilgili açıklama yapan Orhanlı Köyü Kültür, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hasan Tahsin Akçil: “Köyümüz, asırlık zeytin ağaçlarıyla, temiz havası ve suyuyla, doğal güzellikleriyle binlerce yıldır kendi kendine yetiyor. Ürettikleriyle İzmir başta olmak üzere birçok şehirde yaşayan insanın gıda ihtiyacını karşılıyor. Göç vermek şöyle dursun aksine Türkiye’nin farklı yerlerinden göç alıyor. Yediden yetmişe köyümüzdeki herkes kültürüne, doğasına sahip çıkmak için burada. Yaşam alanımızın ortasına yapılmak istenen bu korkunç proje köyümüzü, erkence zeytin ağaçlarımızı, tarımsal üretimimizi yok edecek. Pandemi dönemi, on binlerce insana sağlıklı ve temiz gıda sağlayan köyümüz gibi üretim alanlarının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gösterdi. Köyümüzde jeotermal enerji projelerinin durdurulması için hep birlikte mücadelemizi sonuna kadar sürdürecek ve erkence zeytin ağaçlarımızı atalarımızdan emanet aldığımız gibi çocuklarımıza emanet edeceğiz.” dedi.


Toplantı alanına gelen Chp İzmir Milletvekili Kani Beko da bir konuşma yaptı. “Bu aslında yarımadayı bitirme projesidir. Sizde biliyorsunuz buradan Çeşme’ye giderken Akparti inadı uğruna binlerce toplu konutlar yaptı. Germiyen gölünün her tarafı taş ocağı dolu. Hayvanlarımızı otlatacak yer kalmadı. Sıra şimdi Orhanlı köyünde. Köylünün ve köylülerin istemediği hiç bir şeyi yaptırmayacağız” dedi.

Bir cevap yazın