Orhanlı’da JES Toplantısı Yine Eylem ile Bitti

Gündem

 

Orhanlı’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen JES ile ilgili halk katılımlı bilgilendirme toplantısı ikinci denemesinde yine eylem ile engellendi.

Orhanlı Orta Mahallede gerçekleşecek bilgilendirme toplantısında çevreci gruplar ve halk temsilcileri bakanlık temsilcilerini davul zurna ile karşıladı. Ellerinde pankart ve kuponlar ile tepki gösteren vatandaşlar bilgilendirme toplantısını istemediklerini dile getirdi.

Halk temsilcileri ile görüşen Bakanlık görevlileri bir açıklama yaparak alanı terk etti. Açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü CED şubeden Devrim Kılıç söz alarak “Bugün buraya yapılması plamlanan JES için Bakanlığımıza yapılan müraccatın kabul edilmesi ile başlayan Halkın bilgilendirmesi toplantısını yapmaya geldik. Ama gördüğümüz karadıyla halkımız konu hakkında kendi bilgilendirilmesini yapmış, halk temsilcisi arkadaşlar bu toplantının yapılmasını istemediklerini söylediler bize. Ben de bu şekilde yöre halkının bu faaliyeti istemediğini bildireceğiicm” dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin bölgeden ayrılmasının ardından Izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer alana geldi. Alkışlarla karşılanan Soyer bir konuşma yaparak “Bu toprakların kadim kültürüne sahip çıkan halkımızı kutluyorum. Bu sıcakta elele vermiş olarak sizleri gördüm mutlu oldu. Sonuna kadar yanınızda olacağım, size destek olacağım. Bu toprakları bir sonraki nesile tertemiz pırıl pırıl teslim edeceğiz”ifadelerini kullandı.

Davul zurna ve Efe ekiplerinin halk oyunu gösterileri ile devam eden eyleme pek çok STK, çevreci kuruluş, CHP il ve Ilçe örgütleri ile Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin,  Başkan Yardımcıları Yelda Celiloğlu, Nuriye Hepterlikçi, İBB Yerel Hizmetler Müdürü Gürhan Özata, eski milletvekili Musa Çam, Chp Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak İBB’den bir çok müdür de katıldı.

 

 

Bir cevap yazın