İzmir Damızlık Koyun Keçi Birliginde Yine Olaylı Seçim

Gündem

Izmir Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Genel Kurul Toplantısı İzmir’in Seferihisar İlçesinde yapıldı. Saat 10.00 ‘da Seferihisar İzzet Gül stadyumunda gerçekleşen toplantıda gerilimli anlar yaşandı.

Daha önce aday olacağını açıklayan üretici Çağlar Aran alana alınmadı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayınladığı genelge aday olabileceğini belirten Aran’ın içeri alınmaması ile toplantı alanının önünde toplanan üretci ve çobanlar tepki gösterdi.

Önceki dönem seçiminden sonra mahkemelik olan ve bir dönem kayyum tarafından yönenetilen birliğin son başkanı Cafer Tayyar Gülpınar ve ekibi seçim için alana geldiklerinde yine tepki ile karşılaştılar.

Koyun ve Keçi yetiştiricilerinin seçimde asil üye- aday üye ayrımı yapıldığını ve oy veremediklerinden dolayı stadyum önünde tpolanan yetiştiriciler genel kurula alınmadı.

Birlik tarafından özel güvenlik ekipleri ile alan kapatılırken, olay çıkmasına karşın Seferihisar Emniyet Müdürlüğü ekipleri önlem aldı.

Mevcut yönetimin seçme ve seçilme haklarına ambargo koyduğunu iddia eden ve toplantıın yapıldığı alanın dışında toplanan üreticiler adına Çağlar Aran”Kıymetli Çobanlarım, yol arkadaslarım seçim 95 kişi ile belirlendi, biz itirazlarımızı yaptık.TC Tarım Bakanlığı yazılı genelgesinde seçimi asil üyelerle yapacaksınız diye bir tebligat yayınladı. Buna rağmen Türkiye genelindeki birlik başkanları bu emri yok sayarak, başta İzmir 9 bin üyeyi üyelikten düşürüp aday üyeliğe düşürdüler. Türkiye genelinde 400 bin üyemiz var. Bu demektir ki 2 milyon insan. İki milyon insanın seçme ve seçilme kaderini 90 kişi başta İzmir olarak toplamında 5 bin kişi belirleyemez. Seçim için buraya geldik arkadaşlarımızla ve bizi içeri almadılar. İtirazlarımızı yapmak için bile içeri alınmıyoruz. İçeri girenleri gördük. Bu nasıl bir düzendir. Buradan tüm üreticilere ve çobanlara sesleniyorum. Birliklerinize sahip çıkın. Kimse bizim seçme ve seçilme hakkımızı elimizden alamaz. Burada hukuksuz bir seçim vardır. Burada bu seçim iptali Bakanlığımız nezdinde ve hukuk önünde iptal olacağına hiç bir şüphem yoktur. Ama burada üzüldüğüm noktayı söylemek isterim. Biz buraya kavga etmeye gelmedik. Efendice demokratik hakkımızı kullanmaya geldik. Burada başta İzmir Birlik ve bunun arkasındaki zihniyet bizi polisimizle karşı karşıya getirdiler. Biz emniyet mensuplarımıza da biz buranın asil üyesiyiz, bakanlığımızın emri var, seçime katılmak istiyoruz” dedik. Ama inanıyorum ki gerçek seçimimizi gerek İzmir’de gerek tüm Türkiye’de yapacağız” dedi. Seçime alınmayan üyeler imza toplayarak itiraz dilekçesi sundular.

Dışarıda bu gelişmeler yaşanırkenh içeride seçime geçildi. Bakanlık yetkililerininde katıldığı ve divanda yer aldığı toplantıda son başkan Cafer Tayyar Gülpınar ise iddialara “Benim üyelikten kimseyi çıkarttığım yok, çıkarttığımız kişiler kendi müracaat edenler ya da vefat edenlerdir. Dışarda konuşulanlardan haberim var. Kimse benim arkamdan üye çıkarttı demesin” dedi.

Tarım Ve Orman Bakanlığından gelen yetkililerinde seçim için uyarıda bulunduğu ve 50 kişi ile seçime gidilmesi ile ilgili olarakta “Buna benzer bir çok vilayetimiz kongreler yapıldı. daha sonra mahkeme kararı alındı. Seçim bizim burada yaptığımız gibi doğru uygulamadır” dedi.

50 kişinin oy kullandığı seçimde tek liste aday oldu ve açık usül secime gidildi. Seçim sonunda yönetim kuruluna Ferhan Eroğlu, Mustafa Filizli, Şakir Balcılar, Sezai Çakırca, Cafer Gülpınar, Ali Rıza Acar, Erhan Çoban seçildi.

Bu dönem İzmir İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanlığını Ferhan Eroğlu’nun üstleneceği açıklandı. Seçim sonunda Ferhan Eroğlu bir teşekkür konuşması yaparak “4 yıl için göreve geldik ve her zaman daha iyiye, daha güzele ulaşmak için çalışmalarımızı yapacağız” dedi.
Seçimin adından iki tarafta olaysız bir şekilde alandan ayrıldı.

Bir cevap yazın