Seferihisarlı Gençler Teknofest’te Efsane Oldu

Gündem

Seferihisar’ı temsilen Teknofest’e katılan Seferihisar Semiha-İrfan Çalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci projeleri ile büyük ilgi gördü.

Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e öğretmenleri ile birlikte katılan lise 9grencilerinin engelliler için geliştirdiği teknoloji herkesin ilgisini çekti. Bir çok TV kanalına röportaj veren öğrenciler Seferihisar’ın gururu oldu.

Seferihisar Semiha-İrfan Çalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Efe Bilir,Yiğit Aliyev ve Ege Katmerci “Egeli Yiğit Efeler” projesi ile gittikleri İstanbul finallerinde Engelli Dostu projeleri ile büyük beğeni topladı.  

Öğretmenleri Celal Tetik ve Hüseyin Tasaran ile birlikte bir hafta Teknofest stantında projelerini tanıtan gençler tek parmağını hareket ettirebilen arkadaşları Ege Katmerci için yola çıkarak 3 boyutlu yazıcı kullanarak fotoğraf çekme, parmak kaldırma ve kapı çalma aparatları ve çalışmasını sağlayan yazılımları geliştirdi.

Teknofest’te başarılı proje ile katılan Seferihisar Semiha-İrfan Çalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri “Yaptığımız aparatlarla yüzde 98 engelli Ege abimizi yüzde 100 hayata bağladık. Geliştirdiğimiz bu aparatların bu alanda yapılacak çalışmalara örnek teşkil edeceğine inanıyoruz.” dediler 

Bir cevap yazın